AHMET SARIKURT GARANTİ VERDİ KİMSE MERAK ETMESİN


Açıklama: Çorlu Sarılar Mahallesinde geçtiğimiz yıl yaşanan tren faciasının ardından gerçekleştirilen anma etkinliklerinde ailelerin acısını paylaşan Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt, yaptıkları anıtı tamamlayamadıkları için ailelerden özür diledi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2019
Geçerli Tarih: 20 Şubat 2020, 22:11
Site: Trakya Gündem
URL: https://www.trakyagundem.net/haber_detay.asp?haberID=2747


Çorlu Sarılar Mahallesinde geçtiğimiz yıl yaşanan tren faciasının ardından gerçekleştirilen anma etkinliklerinde ailelerin acısını paylaşan Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt, yaptıkları anıtı tamamlayamadıkları için ailelerden özür diledi.

8 Temmuz 2018 yılında Sarılar Mahallesinde yaşanan ve 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu Tren Faciasında aileler acılarını kazanın yaşandığı bölgede bir kez daha yaşadı. Yapılan etkinliklere CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İzmir Milletvekili Murat Bakan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ve Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da katıldı. Acılı ailelerden Çorlu Belediyesi olarak yapmaya çalıştıkları anıtı tamamlayamadıkları için özür dileyen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, başladıkları işi en kısa sürede bitireceklerine söz verdi. Sarıkurt, “Tren kazasının üzerinde bir yıl geçti. Bir taraftan baktığınız zaman çok uzun bir zamanen kısa zamanda vijdanları yaralamayan bir netice olur diye düşünüyorum. Bizler yanınızda olmaya devam edeceğiz. Bir şey için sizlerden özür dilemek istiyorum. Aşağıda üzücü olayı hatırlatan kaybettiğimiz vatandaşlarımızı hatırlatacak olan anıtımızı tamamlamaya çalışıyorduk. Bazı bürokratik sıkıntılar ortaya çıktı. Önden öngöremediğimiz için yetiştiremedik. Hepinizden özür diliyorum, ama başladığımız işi bitireceğimizi düşünüyorum.” dedi.

MECLİSTE KONUYU GÜNDEME GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Acılı ailelerin kazanın yaşandığı ilk andan itibaren yanında olan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle hepimizin tekrar başı sağ olsun. İlk günden beri CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçtaroğlu’nun talimatıyla sizlerle beraber oldum. Sizlerle bu acıyı paylaştım. Ama geldiğimiz noktada daha bir arpa boyu yol alamadık. Biz sizlerin yanında olacağız. Ama en sonunda biz buna muvaffak olacağız. Nasıl Ankara’daki hızlı tren kazasında en tepeden en aşağıya kadar sorumlu tutulmuştur. Buradaki bilirkişi heyetini değiştirebilirsek, ondan sonra en tepeden en aşağıya kadar asıl sorumluları bulabileceğimizi düşünüyorum. Mecliste de bu konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz” dedi.

AYNI ACIYI BEN YAŞADIM

Aileleri yalnız bırakmayarak programa katılan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise “Elbette bizlerin sizlerle bir araya gelmesi görevimiz ama benim buraya gelmemde ayrıca bir neden var. Benzer bir şeyi yaşamış bir kardeşinizim. Ben Yalova Depremi’nde ablamı ve eniştemi kaybetmiş bir kardeşinizim. Ne o deprem, ne Soma’da faciada yaşamını yitirenler ne buradakiler hepsi ihmalkarlık sonucu yaşamını yitirdiler. Bunlar birer cinayettir.” dedi.

ADALET VİCDANLARDADIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Ertek ise yaptığı açıklamada “Acınızı paylaşıyoruz, bir yıl önce kaybettiğimiz 25 canımız ışıklar içinde uyusun. Hala sağlık tedavileri devam eden vatandaşlarımız var onlara da acil şifalar diliyoruz. Her zaman söylediğimiz bir şey var. En mükemmel adalet vicdanlardadır. Bu cinayet. Bu bir kaza değil, cinayettir. Ağır ihmal sonucunda ortaya çıktı bu acı. Bu cinayette gerçek sorumlular adalet önünde hesap vermediği sürece kamuoyu vicdanı huzur bulmayacak, ailelerin acısı dinmeyecek.” dedi. 

Haber: Abdurrahim Yıldırım