Tarih : 10/22/2019   |   Saat  : 7:18:27 AM  

TUTKU AKBAŞ ANKARA’DA TEKİRDAĞ’I TEMSİL ETTİ

TUTKU AKBAŞ ANKARA’DA TEKİRDAĞ’I TEMSİL ETTİ

Tarih 11 Ekim 2019, 15:48 Editör Abdurrahim YILDIRIM

Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen “Yeni medya ve Gazetecilik Etiği” eğitim programı kapsamında, Türkiye’nin yedi bölgesinden Ankara’ya gelen 17 genç gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde bir araya geldi. Tekirdağ İlini temsilen, Devrim Gazetesi Muhabiri Tutku Akbaş katıldı.

turkwebdizayn

Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen “Yeni medya ve Gazetecilik Etiği” eğitim programı kapsamında, Türkiye’nin yedi bölgesinden Ankara’ya gelen 17 genç gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde bir araya geldi. Tekirdağ İlini temsilen, Devrim Gazetesi Muhabiri Tutku Akbaş katıldı.

Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen “Yeni medya ve Gazetecilik Etiği” eğitim programı kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden Ankara’ya gelen 17 genç gazeteci, Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde bir araya geldi. Eğitim kapsamında katılımcılara, gazetecilik etiği, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün sınırları ve kapsamı, gazetecilik için sosyal medya planlaması ve dijital medya gibi konularda bilgiler verildi. Aralarında Van, Adıyaman, Denizli, Sakarya, Konya, Artvin, Şanlıurfa, Kilis, Aydın, İzmir, Sinop, Kayseri, Erzincan’ın 14 farklı ilden Tekirdağ’ı temsilen Çorlu Gazeteciler Derneği Üyesi ve Devrim Gazetesi Muhabiri Tutku Akbaş katıldı.

BİZ, IŞIK VERMEYE VE BU IŞIĞI SÖNDÜRMEMEYE GAYRET EDECEĞİZ

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, doğru, tarafsız, objektif, etik ve evrensel kurallara bağlı mesleğini sürdüren gazetecilere kapılarının açık olduğunu ifade ederek, “Dürüst ve namuslu gazetecilik yapmak isteyenlerin sığınacağı bir liman olmaya çalışıyoruz. Sizler de bu ışıktan yararlanmak istiyorsanız, Gazeteciler Cemiyeti’nin kapısı her zaman açık. Şu an Türkiye’de yapılan gazetecilik evrensel kurallara bağlı yapılamıyor düşüncesini benimseyip, kendini gerçek gazetecilik yolunda geliştirenler olursa bu benim yaşantımın en büyük başarısı olacaktır. Bu yıl meslekte 50’inci yılım doluyor. Lütfen benim ıstırabımı azaltın. Gazetecilik yandaş olmak veya beğendiğiniz bir fikri savunmak için yapılan bir meslek değil. İrlanda Büyükelçiliği’ne teşekkür ediyoruz. Önceki yıllarda da yine elçilikle beraber genç gazetecileri Ankara’da buluşturmuştuk. Her yıl bu eğitimleri düzenlemedeki ısrarımız, her şeyden önce belki benim de ıstırabımı dindirebilir. Bizim zamanımızda, yani geçmişteki gazeteciliğe özlem duyuyorum. Yeni kuşaklara şimdi yapılan gazeteciliğin bu olmadığını anlatabilirsek çok mutlu olacağız. Gazetecilik hiçbir zaman yandaş olmak veya beğendiğiniz bir fikri savunmak için yapılan bir meslek değil. Gazeteciliğin yandaşı, candaşı, paraleli, yuvarlağı, dikdörtgeni olmaz. Gazeteciliğin bir tek doğrusu olabilir. Çünkü gazetecilik ödüllendirilmiş bir meslektir. Hepimizin iki göz ve iki kulağı var insan olarak bu duyularımızı kullanıyoruz fakat gazetecilikte durum böyle değil. Mesleğe başladıktan sonra bizim gözlerimiz veya kulaklarımız artık bizlere ait değil. Başkaları için duyan ve gören insanlar oluyoruz. Gördüğümüz duyduğumuz şeyleri de erdemli bir insan olarak doğru biçimde aktarmak zorundayız. Bizler başkalarının kulağı gözü ve sesiyiz bu nedenle ödüllendirilmiş kişileriz. Cemiyetimiz Başkan Yardımcısı ve proje koordinatörümüz Yusuf Kanlı’nın da dediği gibi ‘bizi bir deniz feneri olarak görün’. Biz, ışık vermeye ve bu ışığı söndürmemeye gayret edeceğiz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BAĞIMSIZ BASININ VE GAZETECİLERİN YAŞADIKLARI ZORLUKLARIN FARKINDAYIZ

İrlanda Büyükelçiliği İkinci Katip Jenny Quinn, özgür ve tarafsız gazeteciliğin sürdürülmesi konusunda genç gazetecilere yönelik düzenlenen eğitimlerin önemine işaret ederek, “İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, gazeteciliğin tam ve mesul demokratik cumhuriyet yolunda merkezi bir rol oynadığını beyan etmiştir. Şüphesiz, özgür ve tarafsız bir basın, hukukun üstünlüğünün sürdürülebilmesi için çok önemlidir. Basın, çatışmaların önlenmesi ve çözümlenmesi için teşvik edici bir unsur olarak kullanılabilmektedir. Ne yazık ki dünyanın birçok noktasında gazetecilik mesleğini icra etmek muazzam derecede tehlikeli bir meslektir. Türkiye’de bağımsız basının ve gazetecilerin yaşadıkları zorlukların pekâlâ farkındayız. İfade ve basın özgürlüğü, bir toplumun haber alabilmesi ve demokrasiye katılım gösterebilmeleri adına vazgeçilmezdir. Türkiye’de bulunan tutuklu ve sürgün edilmiş gazeteci sayısı rahatsız edici bir boyuttadır- Dünya Basın Özgürlük Endeksi 2019 raporuna göre Türkiye resmî gazetecileri en çok hapseden ülke olmuştur. İrlanda, Avrupa Birliği ile birlikte, bu gazetecilerin salınması konusunda çağrılarına devam etmektedir” sözlerine yer verdi.

GAZETECİLİK PROFESYONEL BİR MESLEKTİR

Eğitimin ilk gününde “Gazetecilik Etiği” konusunda bilgiler veren 24 Saat Gazetesi’nde de görev alan Gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu, bilgilendirme öncesinde katılımcılara etik konusunda kitap önerilerinde bulundu. Yazıcıoğlu, gazetecilik mesleğinin profesyonel bir meslek olduğuna dikkat çekerek, yeni medyayla birlikte son yıllarda ortaya çıkan “Yurttaş gazetecilik” kavramı konusundaki tartışmalara değindi. Yazıcıoğlu, “Yurttaş gazetecilik diye bir alan yoktur. Çünkü gazetecilik profesyonel bir meslektir. Gazeteci, gazetecilik mesleğini icra ederek, para kazanan kişidir. Aynı zamanda imzasının yer aldığı haberin de sorumluluğunu alan kişidir. Yurttaş, haber kaynağı olabilir, haberin konusu olabilir, tanık olabilir veya habere yol açabilir ama gazeteci olamaz. Yurttaş gazeteciliğinin yapılma biçimine bakacak olursak, profesyonel gazeteci olmayan vatandaş tarafından üretilen veya ortaya atılan, doğruluğu teyit edilmemiş ve yaydığı haber dolayısıyla herhangi bir yaptırıma yani hukuki sürece maruz kalmayan kaynağı belirsiz bir yapıdan söz ediyoruz. Yurttaş gazetecilik kavramına bu nedenle karşıyım. Bizim gazetecilere ihtiyacımız var. Doğrulama veya teyit meselesinde de yine gazeteciyi yurttaştan ayıran bir kırmızı çizgi vardır. Bu nedir? Gazetecilik becerileri, gazetecilik bilgisi ve gazetecilik tecrübeleridir. Vatandaşın yani yurttaş haberciliğine değil gazeteciye ihtiyacımız var.”dedi.

OBJEKTİF OLARAK KİŞİLERE, KAMUOYUNA YANSITMAK BASININ ASLİ GÖREVİDİR

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğünün Sınırları ve Kapsamı” konusunda katılımcılara bilgiler veren Avukat Tuncay Alemdaroğlu, bir ülkede demokrasi ve hukukun kriterinin ifade ve basın özgürlüğü olduğuna dikkat çekti. Gazeteciler Cemiyet’inin Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü konusunda yürüttüğü çalışmaların önemine değinen Alemdaroğlu, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün birbirini tamamlayan iki kavram olduğunu vurguladı. Gazetecilere basın ve ifade özgürlüğünün sınırlarını anlatan Alemdaroğlu, Basın iş kanununa hakkında da bilgiler verdi.

ÇALIŞMA KOŞULLARI AĞIRLAŞTI, ÜCRETLERDE GERİLEME VAR

Eğitimin ikinci gününde Sözcü Gazetesi’nin web sitesinin Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı ise “Türkiye’de ve Dünyada İnternet Teknoloji ve Sosyal Medya Kullanımı

Gazetecilik için Ne İfade Ediyor?” konusunda tecrübelerini aktardı. Gürcanlı, internet gazeteciliğiyle birlikte basın özgürlüğü alanının daraldığını, medya kuruluşlarının kapatıldığını ve işsizlik oranının başka sektörlere oranla medyada üç kat arttığına dikkat çekerek, “Çalışma koşulları ağırlaştı, ücretlerde gerileme var. Sendikal örgütlenme yok oldu. Daha az insan ile daha fazla iş ve daha fazla mesai. Medya sahipliği, üretim modeli değişti. Aynı zamanda haber yazımı da değişti. Mesaj gizlenmeye başlandı. Nedensellik bağının sorgulanmadığı kısa haberler ön plana çıktı” dedi.

DESTEK PAKETLERİNDEN BİLGİLER VERİLDİ

Eğitim kapsamında ayrıca M4D Program Sorumlusu İgor Chelov ve Finansal Destek Program Uzmanı Merve Kambur da işsiz gazetecilerin güçlendirilmesini hedefleyen M4D programının içeriğini ve genç gazeteciler için başlatılan yeni destek araçları ile uygulamaları konusunda bilgiler verdi.

SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcısı Yusuf Kanlı, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş ve Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, eğitim sonunda katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

GEZİ DÜZENLENDİ

Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde İrlanda Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenen “Yeni medya ve Gazetecilik Etiği” eğitim programının son gününde, Türkiye’nin yedi bölgesinden Ankara’ya gelen 14 genç gazeteci, Anıtkabir, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Ankara Kalesi’ni ziyaret etti. Yoğun eğitim programının ardından TBMM’ye giden gazeteciler, Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt’tan parlamento çalışmaları hakkında görüşler aldı. Meclis’in ardından gerçekleşen Anıtkabir ziyaretinde gazeteciler Atatürk ve Kurtuluş Savaşı müzesini gezdi. Programın son ayağı olan Ankara Kalesi ziyaretinde ise katılımcılar kale bölgesini gezerek bilgiler edindi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 92 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

ÇORLU BÜYÜKŞEHİR’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTİYOR

ÇORLU BÜYÜKŞEHİR’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTİYOR Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ilk kez il genelindeki gazetelerin köşe yazarları ile bir araya...

BÜYÜKŞEHİR DEN ÇOCUKLARA YEREL DEMOKRASİ EĞİTİMİ

BÜYÜKŞEHİR DEN ÇOCUKLARA YEREL DEMOKRASİ EĞİTİMİ Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, “Çocuklar Yerel Demokrasiye Nasıl Yön Veriyor?” sloganı ile Avrupa Yerel Demokrasi ...

BEŞİKTAŞ’TA AHMET NUR ÇEBİ’YE DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

BEŞİKTAŞ’TA AHMET NUR ÇEBİ’YE DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR Beşiktaş’ta kongre yaklaşırken, tüm Türkiye’de olduğu gibi Trakya bölgesinde de Ahmet Nur Çebi sesleri her geçen gü...

ÇORLU ALPEREN OCAKLARINDAN TAM DESTEK

ÇORLU ALPEREN OCAKLARINDAN TAM DESTEK Milli ve manevi konulardan tutun da, Sosyal sorumluluk projelerine kadar her konuda örnek çalışmalar yapan Çorlu Al...

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı, sosyal hizmetler kapsamında yardımlarına devam ediyor. Marmaraereğlisi Belediy...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
YUH ARTIK BU KADARINA DA PES YANİ
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı
Trakya Gündem 274. Sayı
Trakya Gündem 274. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2