Tarih : 1/28/2020   |   Saat  : 3:15:00 AM  

CHP’DE ATİLLA SERTEL SUSTU İLHAMİ ÖZCAN AYGUN YAPTI

CHP’DE ATİLLA SERTEL SUSTU İLHAMİ ÖZCAN AYGUN YAPTI

Tarih 28 Eylül 2019, 14:14 Editör Abdrurrahim YIL

Yıllardır yerel basının sırtına basarak, yerel basını basamak olarak kullanarak İzmir’den CHP Milletvekili seçilen eski Gazeteciler Federasyonu başkanı Atilla Sertel’in aciz kalarak sustuğu basının sorunlar için Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun harekete geçti. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, basının içinde bulunduğu siyasi ve mali sorunlara çözüm bulunması ve Acil Destek Paketi hazırlanması amacıyla TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi. Bu örnek hareketin ardından gözler sadece kendi çıkarları için hareket edip yerel basını kullanan Atilla Sertel’e çevrildi. Sertel bu hareket karşısında ne kadar utanacak merakla bekleniyor.

turkwebdizayn

Yıllardır yerel basının sırtına basarak, yerel basını basamak olarak kullanarak İzmir’den CHP Milletvekili seçilen eski Gazeteciler Federasyonu başkanı Atilla Sertel’in aciz kalarak sustuğu basının sorunlar için Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun harekete geçti. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, basının içinde bulunduğu siyasi ve mali sorunlara çözüm bulunması ve Acil Destek Paketi hazırlanması amacıyla TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi. Bu örnek hareketin ardından gözler sadece kendi çıkarları için hareket edip yerel basını kullanan Atilla Sertel’e çevrildi. Sertel bu hareket karşısında ne kadar utanacak merakla bekleniyor.

Eski Gazeteciler Federasyonu başkanı Atilla Sertel, milletvekili seçildikten sonra yerel basının hiçbir sorununa değinmemesi ve umursamaz tavırları çok büyük tepkilere neden olurken, Aygun’ün bu örnek hareketinden sonra az da olsa yüzü kızarır mı, az da olsa utanırmı şeklinde yorum ve eleştiriler her geçen gün artarak devam ediyor.  Önergede; erken emeklilik, SGK primleri ve vergi ödemelerinde kolaylık, ucuz kağıt tedariki, resmi ilanlarda eşitlik ve reklam tarifelerinde artış gibi öneriler yer aldı. Aygun, Basın İlan Kurumu’nun 2019 yılı verilerine göre, Türkiye’de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 1075 gazete bulunduğunu, gazetelerde çalışan sayısının 7 bin 593 kişi olduğunu vurguladı. Bu gazetelerde toplamda 3 bin 211 gazetecinin sarı basın kartı sahibi olduğuna işaret eden Aygun, “Demokrasimizin dördüncü gücü olan medya, bugün hem ekonomik hem fikir-düşünce özgürlüğü açısından büyük bir darboğazda bulunmaktadır. Basın kurumları, giderek küçülmektedir. Şu anda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kalmıştır” bilgisini verdi.

KAĞIT FİYATI ARTTI

Aygun, kağıdın tonunun 600 dolardan 900 dolara fırladığını belirterek, “Türkiye, kâğıdın yanı sıra, boya, kalıp gibi diğer gazete girdilerinde de dışa bağımlı hale gelmiştir. Ekonomik durgunluk nedeni ile işletmeler, reklam harcamalarını kısmış, bu da gazetelerin reklam ve satış gelirlerini büyük ölçüde düşürmüştür” tespitlerini yaptı.

İLAN GELİRLERİ DÜŞTÜ

Özel sektörün reklam bütçesini kısarken, resmi devlet kurumlarının da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilana çıkmak yerine istisnai uygulama olan “davet usulü alımlarını” tercih etmeye başladığına işaret eden Aygun, “Bu durum, gazetelerin ilan gelirlerini de sekteye uğratmıştır. Kamu hizmeti yapan gazetelerin SGK primleri ve vergi ödemelerinde büyük ölçüde zorlandıkları gözlemlenmektedir” dedi.

AYGUN; RESMİ İLAN TARİFELERİ ARTTIRILSIN

Aygun, “Resmi ilan tarifelerinde iki yıla aşkın süredir artış yapılmaması, basının mağduriyetini arttırmıştır. İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yönünde düzenleme yapılacağı yönündeki duyumlar, endişe yaratmaktadır. Böyle bir düzenleme, yerel ve ulusal tüm gazetelerin can suyunu kesecektir” tespitlerini yaptı. Basının başta mali olmak üzere yaşadığı sıkıntıların tüm boyutları ile incelenerek, Acil Destek Paketi geliştirilmesi için İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını isteyen Aygun, basın sektörünün önemine dikkat çekti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun’ün TBMM de verdiği önerge de şu sözlere yer verdi; “Basın İlan Kurumu’nun 2019 yılı verilerine göre, Türkiye’de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 1075 gazete bulunmaktadır. Gazetelerde çalışan sayısı 7 bin 593 kişidir.  Bu gazetelerde toplamda 3 bin 211 gazeteci, basın kartı sahibidir.  Demokrasimizin dördüncü gücü olan medya, bugün hem ekonomik hem fikir-düşünce özgürlüğü açısından büyük bir darboğazda bulunmaktadır. Basın kurumları, giderek küçülmektedir. Şu anda 10 binin üzerinde gazeteci işsiz kalmıştır.

Kâğıdın tonu 600 dolardan 900 dolara fırlamıştır. Türkiye, kâğıdın yanı sıra, boya, kalıp gibi diğer gazete girdilerinde de dışa bağımlı hale gelmiştir.  Ekonomik durgunluk nedeni ile işletmeler, reklam harcamalarını kısmış, bu da gazetelerin reklam ve satış gelirlerini büyük ölçüde düşürmüştür. Özel sektör reklam bütçesini kısarken, resmi devlet kurumları da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilana çıkmak yerine istisnai uygulama olan “davet usulü alımlarını” tercih etmeye başlamıştır. Bu durum, gazetelerin ilan gelirlerini de sekteye uğratmıştır.

Kamu hizmeti yapan gazetelerin SGK primleri ve vergi ödemelerinde büyük ölçüde zorlandıkları gözlemlenmektedir.  Resmi ilan tarifelerinde iki yıla aşkın süredir artış yapılmaması, basının mağduriyetini arttırmıştır. İcra ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılması yönünde düzenleme yapılacağı yönündeki duyumlar, endişe yaratmaktadır. Böyle bir düzenleme, yerel ve ulusal tüm gazetelerin can suyunu kesecektir.

Basının başta mali olmak üzere yaşadığı sıkıntıların tüm boyutları ile incelenerek, İçtüzüğümüzün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun

AYGUN GEREKÇE OLARAK ŞUNLARI SÖYLEDİ

Basın İlan Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de resmi ilan yayınlama hakkına haiz 1075 gazete bulunmaktadır. Bu gazetelerde çalışan sayısı 7 bin 593 kişidir. Çalışanların 5 bin 179’u erkek, 2 bin 414’ü kadın çalışanlardan oluşmaktadır. Türkiye’nin özellikle kâğıdın ana hammaddesi olan selülozu üretemez hale gelmesi nedeniyle kâğıtta yurtdışına bağımlı olması ve endüstriyel ormancılığın geliştirilmemesi, pek çok sektörde girdi maliyetlerini arttırmaktadır.  Bu sektörlerin başında da basın sektörü gelmektedir.

Gazetelerin ithal kâğıt nedeniyle giderleri artarken, ilan gelirleri büyük ölçüde düşmüştür. SGK primleri ve vergi ödemelerinde zorlanan gazetelerin bu durumu dikkate alınarak, kimi ayrıcalıklar tanınmalıdır. Basın İlan Kurumu kanalıyla kâğıdın ucuz fiyattan tedarik edilerek gazete sahiplerinin sübvanse edilmesi önem arz etmektedir. Resmi ilan tarifelerinde de iki yıla aşkın süredir artış yapılmaması, basının mağduriyetini arttırmıştır. Demokrasimiz ve halkın haber alma hakkı açısından basın vazgeçilmez önemdedir. Bu nedenle basına can suyu sağlayacak “acil destek paketi” hazırlanmalıdır. Bu paket; ucuz kâğıt tedarikinin yanı sıra SGK primleri ve vergi ödemelerinde kolaylıklar getirmelidir. Resmi ilanlarda eşit ve hakkaniyetli bir modele geçilmeli, Basın Kartları Yönetmeliği’nde gazeteciler lehine düzenleme yapılırken, erken emeklilik imkânı kolaylaştırılmalıdır. Basın sektöründe yaşanan sorunların araştırılması ve bu sorunlara çözüm yolu getirecek Acil Destek Paketi’nin ortaya konulması için Araştırma Komisyonu’nun kurulması elzemdir” sözlerine yer verdi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

 

 

 

 

Bu haber 245 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

KIZILAY ÇORLU ŞUBESİNDEN COK ÖNEMLİ AÇIKLAMA

KIZILAY ÇORLU ŞUBESİNDEN COK ÖNEMLİ AÇIKLAMA Elazığ’da meydana gelen depremin acısı tüm ülke genelinde yaşanırken, yardım yapmak isteyen iyi niyetli vatandaşlar...

ÇORLU ÇERKES DERNEĞİNDEN MUHTEŞEM KUTLAMA

ÇORLU ÇERKES DERNEĞİNDEN MUHTEŞEM KUTLAMA Çorlu Belediye düğün salonunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 700 kişinin katıldığı, Geçtiğimiz yıl Çorlu’da kurulan ...

BİN 800 ÖĞRENCİYE BURS HER AY 40 AİLEYE DE ERZAK YARDIMI

BİN 800 ÖĞRENCİYE BURS HER AY 40 AİLEYE DE ERZAK YARDIMI Türkiye Yardımseverler Derneği Çorlu Şube Başkanı İnci Aksu, yaptığı açıklamada; “Bu güne bin 800 öğrenci okuttu. ...

CEM KARACA ÇOK KONUŞUYOR BOŞ KONUŞUYOR

CEM KARACA ÇOK KONUŞUYOR BOŞ KONUŞUYOR Başkan Yüksel, Cem Karaca’yı çok ağır sözlerle eleştirdi. Ergene belediye başkanı Rasim Yüksel, Ankara’da düzenlen...

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ SPORCULARININ BÜYÜK BAŞARISI

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ SPORCULARININ BÜYÜK BAŞARISI Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcuları, katıldıkları turnuvalardan başarılarla dönmeye devam edi...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
BALMUMUN DAN AKIL ALMAZ REZALET İDDİALARI
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 284. Sayı
Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 280. Sayı
Trakya Gündem 280. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2