Tarih : 1/17/2020   |   Saat  : 6:35:13 PM  

ZEHİR SAÇAN ÇORLU DERESİ İÇİN HALK İSYAN ETTİ

ZEHİR SAÇAN ÇORLU DERESİ İÇİN HALK İSYAN ETTİ

Tarih 24 Eylül 2019, 18:39 Editör Abdrurrahim YIL

Yıllardır zehir saçan Çorlu deresi için halk isyan bayrağını açtı. “Kanser olmak istemiyoruz” sloganları atan vatandaşlar bir an önce derenin temizlenmesini istedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorlu ve Ergene Kadın Kolları, Çorlu Deresi kenarında kirlilik eylemi yaptı. “Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir” sloganı ile harekete geçen CHP Ergene ve Çorlu Kadın kolları yönetimlerinin etkinliğine ilgi bir hayli fazla oldu. Eylemin yapıldığı köprünün hemen yanında TESKİ nin kanalizasyon atıklarının dereye akması dikkatlerden kaçmadı.

turkwebdizayn
Yeni Sayfa 2

Yıllardır zehir saçan Çorlu deresi için halk isyan bayrağını açtı. “Kanser olmak istemiyoruz” sloganları atan vatandaşlar bir an önce derenin temizlenmesini istedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çorlu ve Ergene Kadın Kolları, Çorlu Deresi kenarında kirlilik eylemi yaptı. “Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir” sloganı ile harekete geçen CHP  Ergene ve Çorlu Kadın kolları yönetimlerinin etkinliğine ilgi bir hayli fazla oldu. Eylemin yapıldığı köprünün hemen yanında TESKİ nin kanalizasyon atıklarının dereye akması dikkatlerden kaçmadı.

Zehir saçan Çorlu deresi için halk resmen isyan ederken, eylemin yapıldığı bölgedeki köprünün hemen yanı başında TESKİ ye ait olan Kanalizasyon hattının dereye döküldüğü dikkatlerden kaçmazken, konuyla ilgili olarak hiçbir partili her hangi bir açıklama yapmadı.  CHP Çorlu ve Ergene Kadın Kolları Başkanlığı, Sağlık Mahallesi’nde Çorlu Deresi’nin bulunduğu alanda köprü üzerinde yapılan eylemde, kadın kolları ve partililer derenin kirli aktığını, temizlenmesi için de herhangi bir çalışmanın yapılmadığını iddia ederek yetkilileri göreve davet etti. Düzenlenen ortak programda basın açıklamasını okuyan Gülcan Karaali, “Bu dere etrafında bulunan her canlıyı kanser ediyor ve öldürüyor. Halbuki bu nehirde geçmiş yıllarda yüzülüyor, balık tutuluyordu. Toprağında kavun, karpuz, pirinç yetiştiriliyordu. Bakın şu nehre, kaybettik hatta kaybediyoruz. Suyumuz, toprağımız, havamız kirlendi. Ergene’de ve Çorlu’da kanser vakalarını günden güne artıyor. İnsanlar canlarıyla bedel ödedi. Biz CHP Ergene ve Çorlu Kadın Kolları olarak bu kirliliğe ‘Hayır’ demek için buradayız.”dedi.

İKTİDAR PARTİSİ ÇARESİZ DURUMDA

Düzenlenen etkinlikte konuşan CHP Çorlu İlçe Başkanı Özgür Ertaş, yaptığı açıklamada “Biz CHP olarak Ergene Nehri ile ilgili çevre sorunlarını dile getirdik. Bu konuda ne yazık ki bir arpa boyu yol alamadılar. Siyasi iktidar partisi şu an tamamen çaresiz durumda. 2011 yılında yapılan bir eylem planı var. Bu plan 2011’de açılırken Ergeneli ve Çorlulu vatandaşlar ile resmen alay edildi. 2015 yılında bu nehirde balık tutacaksınız, yüzeceksiniz dediler. Şu an 2019 yılındayız. 4 yıllık sürenin üstünden ikinci bir 4 yıl daha geçti. Bugün Ergene Nehiri kirlilik yükü artarak akmaya devam ediyor. Bu siyasi iktidar devam ettiği sürece bu suyun temiz akacağı umudumuzu tamamen yitirdik. Bu işin partisi yok, sadece ülkeyi sevmek gerektiriyor.”dedi.

BİZE SİZ KARIŞMAYIN, BU SORUN BELEDİYENİN SORUNU DEĞİL DENİLDİ

Programda söz alan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ise yaptığı açıklamada “Bölgemizde en büyük sorunu bizler yaşıyoruz. Biz sanayiye karşı olan insan değiliz. Temiz bir çevreyi inşa etmek zorundayız. Hafta sonları her akşam mahallede yaşayan vatandaşlarımız kötü kokuları çekmek zorunda kalıyor. Biz üzerimize düşeni yaptık. Gelen yazılarda bize siz karışmayın, bu sorun belediyenin sorunu değil denildi. Ergene Belediyesi olarak bu işin sonuna kadar takipçisiyiz.”dedi.

BU KALABALIKTA UMUT GÖRÜYORUM

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, etkinliği düzenleyen CHP Ergene ve Çorlu Kadın Kollarına teşekkür ederek “Bu kalabalığa baktığımda umut görüyorum. Biz şehirlerimizin sorunlarında hep beraber hareket etmek zorundayız. Sizlerin desteği ile bu işlerde sorumlulukları olanları da vazifeye hep beraber davet edeceğiz. Hangi görüşten olursak olalım, bu yaşadığımız problemler hepimizi etkiliyor ve dolayısıyla da sahip çıkmamız gerekiyor.”dedi.

İNŞALLAH BU EYLEMLER SON OLUR

Düzenlenen etkinliğe destek vererek Ergene’de yer alan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise “Mecliste milletvekili arkadaşlarımız ile beraber bu konuda en az bir soru önergemiz vardır. Dünyanın en güzel topraklarına sahibiz ama insanlarımız kanser vakalarıyla uğraşıyor. Duyarsız bir kitle var. Burada kaçıncı eylemi yapıyoruz? Hala daha tesisler bitmedi ve Ergene zehir saçıyor. İnşallah bu eylemler son olur.”dedi.

BU MÜCADELE SAĞLIK VE GELECEK MÜCADELESİ

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, çalışmaların 8 yıl önce başlandığını ve hala tamamlanmadığını ifade ederek, “Bu işin partisi ve siyaseti yok. Bu çevre ve sağlık sorunu. Gönül isterdi ki tüm siyasi partiler burada olsun. Bu topyekun Trakya’da yaşayan insanların sorunu. Bizler bugün için değil, gelecek için de mücadele ediyoruz. 2011 yılında burası için balık tutulacağı söylendi. 8 yıl geçti değişen hiçbir şey yok. Suyumuz, havamız, toprağımız kirli ve bizi kanser edecek boyuta geçmiş. Ben buradaki birlik ve beraberliğin çevre için bir arada olacağına inanıyor ve mücadelenin başarıya ulaşacağına inanıyorum. Bu mücadele sağlık ve gelecek mücadelesi.”dedi.

2019 YILINDA TEMİZLENECEKTİ

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, derenin uzun yıllar önce temiz aktığını ve bu bölgede yaşayanların derede yüzdüklerini, çamaşırlarını yıkadıklarını belirtti. Aygun, “Burası uzun yıllardan beri bölgeye zehir akıtıyor. 2011 yılında dönemin çevre bakanı Veysel Eroğlu'nun başlatmış olduğu şafak harekatıyla beraber büyük bir bütçeyle 2019 yılının sonunda temizleneceğini söylediği yerde hala bu haldeyiz. Ağır metallerin aktığı simsiyah bir nehirde annelerimizin geçmişte yaptığı gibi bu derede çamaşır yıkamaya geldiler. Ancak çamaşır yıkanacak gibi değil, simsiyah ve kirli bir su var” dedi. Yıllardan bu yana aynı şekilde akmasına rağmen suskunluklarını koruyan CHP Çorlu ve Ergene İlçe örgütleri, suskunluklarını nihayet bozdu.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 168 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

ERGENE BELEDİYESİ ZABITASINDAN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ

ERGENE BELEDİYESİ ZABITASINDAN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ Ergene Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı olan ekipler Velimeşe Mahallesinde kurulan semt pazarında cüzdanını kayb...

DÜRÜST ESNAFLARA BAŞKAN CÜNEYT YÜKSELDEN ÖDÜL

DÜRÜST ESNAFLARA BAŞKAN CÜNEYT YÜKSELDEN ÖDÜL Süleynampaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, yaptıkları hareketle büyük taktir toplayan Esnafları ödüllendirdi. Sü...

ERENLER ORMAN ÜRÜNLERİNDEN ÇORLU’YA 5 MİLYONLUK YATIRIM

ERENLER ORMAN ÜRÜNLERİNDEN ÇORLU’YA  5 MİLYONLUK YATIRIM Sami Barlas ve Tayfun Akman’ın sahibi oldukları Erenler Orman Ürünleri Silivri’deki işletmesinin ardından Çorlu’da ...

ERGENE VELİMEŞESPOR YİNE TARİH YAZDI

ERGENE VELİMEŞESPOR YİNE TARİH YAZDI TFF 2.Lig Kırmızı grupta mücadele eden ve Tekirdağ ilinin tek profesyonel takımı olan Ergene Velimeşespor yine tari...

ERGENE BELEDİYESİ ÖNEMLİ YARIŞMAYA KATILACAK

ERGENE BELEDİYESİ ÖNEMLİ YARIŞMAYA KATILACAK Ergene Belediyesi Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 15-16 Ocak tarihlerin...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
HEM DİLENCİLİK YAP HEM DE İSRAF ET AYRANI YOK İÇMEYE……!
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 282. Sayı
Trakya Gündem 282. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 280. Sayı
Trakya Gündem 280. Sayı
Trakya Gündem 279. Sayı
Trakya Gündem 279. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2