Tarih : 11/15/2019   |   Saat  : 6:34:24 AM  

BEL FITIĞI SEBEPLERİ TANI TEDAVİSİ VE ÖNLEME YOLLARI

BEL FITIĞI SEBEPLERİ TANI TEDAVİSİ VE ÖNLEME YOLLARI

Tarih 21 Ağustos 2019, 18:18 Editör Abdrurrahim YIL

Çorlu Özel Vatan Hastanesi doktorlarından, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Hakan Yurtsever, Bel Fıtığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Yurtsever, Bel Fıtığı hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemlerinden, bu hastalığa karşı korunma yollarına kadar bir çok konuda önemli bilgiler aktardı.

turkwebdizayn
Yeni Sayfa 1

Çorlu Özel Vatan Hastanesi doktorlarından, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Hakan Yurtsever, Bel Fıtığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Yurtsever, Bel Fıtığı hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemlerinden, bu hastalığa karşı korunma yollarına kadar bir çok konuda önemli bilgiler aktardı. 

 

Çorlu Özel Vatan Hastanesi doktorlarından, Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Hakan Yurtsever, konuyla ilgili olarak yaptığı bilgilendirme amaçlı açıklamasında şu bilgilere yer verdi; “Bel fıtığı, Erişkinlerin %80’i hayatlarının bir döneminde en az bir kez bel ağrısı ile yakınmaktadır. Bel fıtığı, genelde 30- 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Bel fıtığının özellikle görüldüğü bir gruptan ziyade, bel fıtığına yol açabilecek risk faktörlerinden söz edilmelidir. Bel Fıtığının Sebepleri Obezite (Aşırı kiloluk),Hareketsizlik, Sigara içme, Dikkatsiz ve düzensiz yaşam koşulları, Çalışma Koşulları.

 

BEL FITIĞININ ORTAYA ÇIKMASINI NASIL AZALTABİLİR-ÖNLEYEBİLİRİZ


 

Bel fıtığından korunmanın en önemli yolu bel sırt ve karın kaslarımızın kuvvetli olmasıdır. Bu nedenle düzenli egzersizve spor yapmanın hastalığın ortaya çıkmasını önelemede oldukça fazla yararı vardır. Bunun yanı sıra  Vücudumuzu zorlayacak ağır nesneleri kaldırmamalıyız eğer kaldırmamız gerekiyorsa yerdeki cisimleri dizleri kırarak çömelip kaldırmalıyız , dizleri kırarak ve sırtı dik tutarak nesneleri itip ve çekmeliyiz, omuz üstüne yük kaldırmak ve yukarı doğru uzanmak yerine mutlaka ayağımızın altına sandalyei tabure gibi yükseltiler almalıyız. Masa başında uzun süre çalışmamız gerekiyorsa bir bel desteği olmalı. Uzun süre elimizde bir cisim taşıyacaksak her iki elimizde eşit yük dağılımı olmalı. Tüm önlemlere karşın bel fıtığı gelişebilir. Bu durumda başvurulacak bir beyin ve sinir cerrahının önerilerine dikkat edilmelidir.

BEL AĞRISI VE BEL FITIĞI ve AMELİYAT İLİŞKİSİ

İnsanlar hayatlarının belli bir döneminde bel ağrısına yakalanma oranı %80. ancak her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Bel Ağrılarının büyük kısmı kas kaynaklıdır ve çoğu basit teadviler ile geçer. Bel fıtıklarının ise sadece %7 si ameliyat gerektirir. Bu nedenle hekime gitmekten korkmayın ve geç kalmayın, muayene ve yapılacak incelemelerin sonuçlarına göre ilk önerilen yatak istirahati ve ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılmasıdır. Eğer sizde ayakta kuvvet kaybı, uyuşukluk, idrar ve büyük tuvaleti tutamama gibi bulgular varsa acil operasyon gerekebilir.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR

Tek veya her iki bacağa vuran ağrılar, ayaklarda uyuşmalar, hareket kısıtlılıkları, yürüme ve oturmada güçlük , ilelemiş fıtıklarda ayaklarda ve/veya bacaklarda kuvvet kaybı idrarını tutamama, yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir.

NASIL TEŞHİS EDİLİR

Bir hekimin muayenesinden sonra Bel fıtığından şüphelenilirse başvuracağımız labaratuar testlerinden günümüzdeki en önemli tanı aracımız altın standart, Manyetik Rezonans (MR) ile bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulmakta ve derecesi belirlenebilmektedir. EMG (Sinir ölçüm testi) de bazı olgularda gerekmektedir.

BEL FITIĞI TEDAVİSİ

a)            Başlangıç Safhası: Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın, yani disk dediğimiz kıkırdak dokunun yer değiştirerek bacağa giden sinirlere yaptığı basının derecesine bağlıdır. Eğer sadece bel ve bacak ağrısı mevcut, herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığıda yoksa ve görüntülemede de belirgin bir sinir baskısı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu halde hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi, 3 ila 5 günlük bir yatak istirahati ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir.

 

Hastaya yapılacak öneriler şunlardır:

 

Hasta kesinlikle bir iki kiloyu aşan ağırlıkları kaldırmamalıdır.

Öne ve yanlara doğru eğilme, belin bükülmesi yasaklanır. Eğer yerden bir şey alınacaksa hastanın çömelerek alması söylenir.

Hastaların otururken belinin arkasına bel boşluğunu yok edecek şekilde bir yastık koymaları ve yirmi dakikadan fazla oturmamaları önerilir. Eğer hastanın mesleği gereği uzun süre oturması gerekiyorsa her yirmi dakikada bir yürümesi önerilir.

Hastanın yukarıya doğru uzanması yasaklanır. Yukarıdan bir şey alacaksa bir sandalye veya merdivenin üstüne çıkıp alması söylenir.

Hastaya belini daima sıcak tutması, açık pencere veya havalandırma önünde durmaması hatırlatılır.

Bel ve bacak ağrısı olan hastalar mutlaka stresten kaçınmalıdır. Stres ağrıyı arttırmak yanında bel fıtığının ilerlemesine de yol açabilir.

Hastanın evde kaldığı süre içinde yatak istirahatı yapması önerilir. Çok sert zeminlerin sanıldığının aksine zararları daha fazladır. Kaliteli bir yaylı yatakta

( ortopedik bir yatak )ve hastanın kendince en rahat edebildiği pozisyonda yatması daha uygundur.

b)           Bel Fıtığı İlerlerse: Eğer yukarıdaki önerilere, istirahata ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri devam ediyorsa fizik tedavi uygulanabilir. Fizik tedavi mutlaka bir uzmanın denetiminde olmalıdır. Fizik tedavi sırasında ilk bir kaç gün ağrılarda artma olabilir, ama hasta fizik tedavi uzmanının önerdiği sürece tedaviye devam etmelidir.

- Girişimsel tedaviler Eğer yapılan tüm tedavilere rağmen hastanın ağrıları geçmemiş ise yani konservatif tedavilere ( ilaç istirahat+ Fizik tedav) rağmen şikayeti geçmeyen ancak operasyonda önerilmeyen hastalara bazı grişimsel uygulamalar yapılabilir. Bu işlemler de hastanede yatmaya gerek yoktur ve genel anesteziye ihtiyaç yoktur.

Transforaminal Enjeksiyon ; Ameliyathanede Skopi ( Seyyar Röntgen Cihazı) eşliğinde Bel fığı tespit edilen bölgeye, bacağa giden sinir çıkış yerine steroid ve lokal anestezik enjekte edilerek yapılır. Bu işlemde hafif sedasyon altında yapmak işlemin hasta ve hekim bazlı konforunu artırır.

Nükleoplasti (Radyofrekan) ; Yine ileri dereceye ulaşmamış bel fıtıklarında fıtıklaşmış diske röntgen altında( Skopi) bir iğne ile girilerek radyofrekans dalgalarıyla diskin ( Kıkırdak dokunun ortadaki yumuşak kısmı hedef alınır) kontrollü ve sınırlı olarak ısıtılmasıdır. Kıkırdak doku içindeki sinirlerin harap edilmesi ve diskin içinde boşluklar açarak fıtığın çökmesi esasına dayanır.Böylece bacağa giden sinir üzerindeki baskı azalır. Nükleoplasti tek seans olarak, lokal anestezi altında hasta uyumadan ameliyathane şartlarında yapılır ve hastanede yatma gerektirmeden uygulanan bir metottur. Fıtığı tamamen yok etmesinin garantisi yoktur ve başarı yüzdesi iyi seçilmiş bir hastada %60 civarındadır. Lazer diskektomi ; nükleoplastiye benzer bir metottur. Kullanılan ısı birazda yüksektir

Epiduroskopi; Kuyruk sokumu kemiğinden girilerek yapılan kameralı bir sistemdir. Kamera ile lazer uygulanacak yer espit edilip hem lazer ile disk küçültme hemde kortizon bırkma yolu ile iki işlem aynı anda yapılabilir. Bu yöntemi özlelikle bel fığı ameliyatı olmuş ve yapışıklık gelişmiş hastalarda tercih ediyoruz.

c)Ameliyat Gerektiren Durumlar:Fizik tedaviye rağmen hastanın ağrıları devam ediyorsa veya gerilemeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, idrar tutamama varsa, dayanılmaz ağrılar mevcutsa veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Eğer cerrahi müdahale yapılmaz ve sinire bası devam ederse hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda kuvvetsizlik gibi sorunlar gelişebilir veya bunlar gelişmiş ise giderek kötüleşebilir. Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam gibi inanışlar ve duyumlar mevcuttur. Ama mikrocerrahi sayesinde ameliyata bağlı gelişebilecek komplikasyonlar en aza indirilmiştir.

ÖNERİLER

Her hastalıkta olduğu gibi bel fıtığında da önemli olan bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemektir. Bu bağlamda kendi vücudumuzu tanıyarak taşıyabileceğimiz kadar yükü tavsiye edildiği gibi taşıyalım. Bel sırt ve karın kaslarımız kuvvetli olmalı bu daancak düzenli egzersiz ile mümkün olabilir. Yüzme iyi bir koruyucu aktivitedir. Bel ağrılarının büyük kısmı kas ve omurga ile ilgilidir ve basit tedavilere olumlu yanıt verirler. Bir kısım bel ağrısı ise bel fıtığına bağlıdır ve bunların sadece %7 si operasyon gerektirir. Belden bacağa yayılan ağrılar, uyuşmalar güç kayıpları, ani idrar tutamama gibi durumlarda vakit kaybetmeden bir Beyin Cerrahına başvurmalıyız. Günümüzde bel fıtığının cerrahi dışı bir çok tedavisi bulunmakta, bunlardan Nükleoplasti, Transforaminal Enjeksiyon, Epiduraskopi gibi girişimsel yöntemler hastanemizde güvenle uygulanmaktadır. Acil haller de ve konservatif tedavilerden, girişimsel yöntemlerden fayda görmeyen hastalara ise Mikrodiskektomi ile operasyonu öneriyoruz” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 117 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

TEKSİF ÇORLU ŞUBE BAŞKANI BOZAN’DAN SARIKURT’A ZİYARET

TEKSİF ÇORLU ŞUBE BAŞKANI BOZAN’DAN SARIKURT’A ZİYARET Teksif Çorlu şube Başkanı Gültekin Bozan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurtu belediye binasındaki makamında z...

ÇORLU TSO ÇOK ÖNEMLİ MİSSAFİRLER AĞIRLADI

ÇORLU TSO ÇOK ÖNEMLİ MİSSAFİRLER AĞIRLADI Çorlu TSO Türkiye’nin en önemli insanlarını konuk etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcı...

MARMARAEREĞLİSİ’NDE DE 1600 ADET FİDAN DİKİLDİ

MARMARAEREĞLİSİ’NDE DE 1600 ADET FİDAN DİKİLDİ Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı Orman bakanlığının başlattığı ‘’Sende bir fidan dik, geleceğe nefes ol’’ kampan...

ERGENE’DE 450 ADET MEYVE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

ERGENE’DE 450 ADET MEYVE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde 81 ilde 11 milyon fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte...

VATAN HASTANESİNDEN ORGAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI

VATAN HASTANESİNDEN ORGAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI Özel Çorlu Vatan Hastanesi ; Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyinin iş birliği ile Bu yıl Organ Bağışı Farkındal...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
TAPU DAİRELERİNDE NELER OLUYOR
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 278. Sayı
Trakya Gündem 278. Sayı
Trakya Gündem 277. Sayı
Trakya Gündem 277. Sayı
Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2