Tarih : 11/15/2019   |   Saat  : 5:03:45 AM  

CHP VEKİLİ AYGUN: BU UTANÇ VERİCİ BİR TABLODUR

CHP VEKİLİ AYGUN: BU UTANÇ VERİCİ BİR TABLODUR

Tarih 28 Haziran 2019, 09:31 Editör Abdrurrahim YIL

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun Sırbistan’dan et ithali ile ilgili TBMM de çok sert sözlerle eleştirilerde bulundu. Aygun; “Nüfusu 7.1 milyon olan Sırbistan’dan et ithal etmek, ülkemiz adına utanç vericidir. Hazine Bakanı Berat Albayrak ekonomide La Fontaine’den masallar okuyor, Tarım Bakanı Pakdemirli Bin bir Gece Masalları anlatıyor. Bu tablo utanç tablosudur” dedi.

turkwebdizayn

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun Sırbistan’dan et ithali ile ilgili TBMM de çok sert sözlerle eleştirilerde bulundu. Aygun; “Nüfusu 7.1 milyon olan Sırbistan’dan et ithal etmek, ülkemiz adına utanç vericidir. Hazine Bakanı Berat Albayrak ekonomide La Fontaine’den masallar okuyor, Tarım Bakanı Pakdemirli Bin bir Gece Masalları anlatıyor. Bu tablo utanç tablosudur” dedi.

Aygun Bakan Pakdemirli’ye seslenerek; “Tarım Bakanı Kasım 2018’de; 6 ay et ithalatı yapılmayacağı sözünü vermişti, ama bugün kendi sözünü ayaklar altına aldı. Sırbistan’dan sıfır gümrüklü et ithal ediyoruz” dedi. Aygun eleştirilerine devam ederek;  “Allah kimseyi Bakan Pakdemirli’nin durumuna düşürmesin. Tarım Bakanlığı’nın kapatın, adını Tarım ve Ticaret Bakanlığı yapın” sözlerine yer verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, etten buğdaya, makarnadan ayçiçeğine, bezelyeden fasulyeye kadar 59 kalemde Sırbistan’dan sıfır gümrükle tarımsal ürün ithalatına tepki göstererek, “Nüfusu 7.1 milyon olan Sırbistan’dan bu kadar çok ürün ithal edecek hale geldiysek tarım iflas etmiş demektir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nı kapatın. Utanç verici bir tablo” dedi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek, iktidara sert eleştiriler yöneltti. Aygun, buğdayın anavatanı olan Anadolu’da hasat dönemi devam ederken ithalat kararı alınmasına tepki göstererek, “Maalesef AKP, çiftçilerimize buğday hasat bayramını zehir etti. Çiftçimizin eline patlamaya hazır bomba bıraktılar! Bu nasıl milli ve yerli duruştur!” diye tepki gösterdi.

59 KALEMDE SIFIR GÜMRÜKLÜ İTHALAT

Aygun, Türkiye’nin yüzölçümünün 11’de biri, nüfusunun 12’de biri olan Sırbistan’dan 59 kalemde sıfır gümrüklü tarım ürünü ithal edilmesi kararını şu sözlerle eleştirdi: “Buğdaydan ete, havuçtan bezelyeye, çorbadan çikolataya, lahanadan fasulyeye, vişneden eriğe, pırasadan tohumluğa, gülden fidanlığa, ayçiçekten yoncaya, margarinden makarnaya, çilekten ahududuna kadar 59 kalemde tarımsal ürünü Sırbistan’dan ithal eder hale geldik. Bu karar, ülkemiz adına üzücüdür, utanç vericidir. Bakın Sırbistan’ın nüfusu 7.1 milyondur. İstanbul’dan daha az nüfusa sahip ülkeden 59 kalemde ithalat yapıyorsak tarım bitmiş demektir. O halde Tarım Bakanlığı’nın adını Tarım İthalat Bakanlığı olarak değiştirsinler! Üretimi yok edip, sıfır gümrükle küçücük ülkelerden ithalat yapar hale geliyorsanız, bakanlığınızı kapatın”  sözlerine yer verdi.

EKİM AYINDA EKMEĞE ZAM YAPILIR!

TÜİK’in 2019 yılı tahminlerine göre buğday üretiminin yüzde 2.5 azalacağına işaret eden Aygun, “Geçen yıl 20 milyon ton olan buğday üretiminin bu yıl sonunda 19.5 milyon tona düşeceği tahmin ediliyor. Ama biliyoruz ki TÜİK gerçek rakamları küçülterek veriyor. Gerçekte bu rakamın daha da düşeceğini tahmin ediyoruz. Ekim ayında ekmek fiyatlarına tekrar zam yapılır” diye konuştu.

PAKDEMİRLİ HAVUZ VAADİ DEĞİL, UCUZ GÜBRE VAADİ YAPSIN

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin İstanbul seçimleri gerekçesiyle bakanlığa bir ay dahi uğramadığını belirterek, “İstanbul’un mahallelerini dolaşıp, karakol ve havuz yapmayı vaat etmek Tarım Bakanı Pakdemirli’nin görevi değildir. Çiftçileri dolaşıp mazot, tohum, gübre ilaç sübvansiyonu sağlama sözü versin” çağrısı yaptı.

HANİ 6 AY ET İTHAL ETMEYECEKTİK

Tarım Bakanı Pakdemirli’nin 30 Kasım 2018 tarihinde “Bugün itibarıyla 6 ay-1 yıl et ithaline gerek olmayacak” açıklamasını yaptığını anımsatan CHP Tekirdağ Vekili Dr. Aygun, şöyle devam etti: “Bugün kendi sözünü ayaklar altına almış görünüyor. 14 Haziran’da çıkan karar ile Türkiye’nin yüzölçümünün 11’de biri olan küçücük bir ülkeden büyükbaş hayvan eti; taze, soğutulmuş et alıyoruz. Hani 6 ay et ithal etmeye gerek yoktu? Vizyon, plan, strateji olmazsa verdiğiniz sözleri kendi kararlarınızla tekzip edersiniz! Allah hiç kimseyi Sayın Pakdemirli’nin durumuna düşürmesin” dedi.

TARIMDA BİNBİR GECE MASALLARI

Aygun, AKP’nin gerçekleri sakladığını belirterek, şöyle devam etti: “Nasıl ekonomi dibe çökerken Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak La Fontaine’den masallar okuyorsa Tarım Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli de tarımda Binbir Gece Masalları anlatıyor. Pakdemirli’ye göre Türkiye büyükbaş hayvan sayısında Avrupa’da ikinci imiş! Peki ithalatta kaçıncıyız? Büyükbaş hayvan ithalatında Avrupa birincisi ve dünya ikincisiyiz. Nüfusu bizden 17 kat fazla Çin’den daha fazla sığır ithal ediyoruz” dedi.

ET VE SÜT KURUMU ZARARDA

Aygun, Et ve Süt Kurumu’nun 2018 yılında üç market zincirine ucuz et sağlamak için yaptığı ithalat nedeniyle 491 milyon lira zarara uğratıldığını söyledi. Et ve Süt Kurumu’nun 2018’de Türk çiftçisine canlı hayvan ve et alımı için sadece 1.4 milyar lira ödediğine dikkat çeken CHP’li Vekil Aygun, “Peki yabancı çiftçiye et ithalatı için ne ödedi? 1.8 milyon lira. Kim kazandı? Yabancı ülkeler kazandı, Kim kaybetti? Türkiye kaybetti!” eleştirisini yönetti.

ŞEKER VE ÇAYA BÜYÜK ZAM!

Aygun, çaya yüzde 15, şekere yüzde 16 zam yapıldığına da dikkat çekerek, “Ürettiğimiz ürünleri bile tüketicimiz pahalı ve zamlı alıyorsa, bundan sonraki günlerimizin çok daha zorlu geçeceğini söylemeliyiz. Patates üretimi azaldı, yoksulun yiyeceği soğan- ekmek bile lüks ürünler haline geldi. Bakan artık üretime odaklansın, verdiği sözleri tutsun” diye çağrı yaptı.

TAKSİTLİ PRİM ÖDEMELERİ

Aygun,  çiftçiye AKP döneminde taksitli prim desteği ödemesine geçildiğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Taksitli satışları bilirdik de koca bakanlığın çiftçiye hakkı olan prim desteklerini taksitli ödeyeceğini tahmin edemezdik! Bayramda yüzde 70’i ödenen yağlı tohumlar tarımsal destek primlerinin yüzde 30’u ne zaman ödenecek? Sertifikalı tohum kullanım destekleri niye ödenmiyor? 2019 yılı tarımsal destek primleri halen açıklanmadı. Ocak ayından bu yana çiftçi bunu merak ediyor. Yazıktır, günahtır, üreticimize bu kadar zulmetmeyin” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

 

Bu haber 126 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

TEKSİF ÇORLU ŞUBE BAŞKANI BOZAN’DAN SARIKURT’A ZİYARET

TEKSİF ÇORLU ŞUBE BAŞKANI BOZAN’DAN SARIKURT’A ZİYARET Teksif Çorlu şube Başkanı Gültekin Bozan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurtu belediye binasındaki makamında z...

ÇORLU TSO ÇOK ÖNEMLİ MİSSAFİRLER AĞIRLADI

ÇORLU TSO ÇOK ÖNEMLİ MİSSAFİRLER AĞIRLADI Çorlu TSO Türkiye’nin en önemli insanlarını konuk etti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcı...

MARMARAEREĞLİSİ’NDE DE 1600 ADET FİDAN DİKİLDİ

MARMARAEREĞLİSİ’NDE DE 1600 ADET FİDAN DİKİLDİ Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı Orman bakanlığının başlattığı ‘’Sende bir fidan dik, geleceğe nefes ol’’ kampan...

ERGENE’DE 450 ADET MEYVE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU

ERGENE’DE 450 ADET MEYVE FİDANI TOPRAKLA BULUŞTU Orman Genel Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde 81 ilde 11 milyon fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte...

VATAN HASTANESİNDEN ORGAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI

VATAN HASTANESİNDEN ORGAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI Özel Çorlu Vatan Hastanesi ; Çorlu Belediyesi ve Çorlu Kent Konseyinin iş birliği ile Bu yıl Organ Bağışı Farkındal...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
TAPU DAİRELERİNDE NELER OLUYOR
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 278. Sayı
Trakya Gündem 278. Sayı
Trakya Gündem 277. Sayı
Trakya Gündem 277. Sayı
Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2