Tarih : 1/17/2020   |   Saat  : 7:55:09 PM  

ERGENE’DE BAŞ PEHLİVSAN FATİH ATLI OLDU

ERGENE’DE BAŞ PEHLİVSAN FATİH ATLI OLDU

Tarih 12 Haziran 2019, 16:51 Editör Abdrurrahim YIL

Tarihi Kırkpınar’ın en büyük provasında Türkiye’nin en ünlü pehlivanları Ergene’de buluştu. Ergene Belediyesi tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Kızılcıklı Mahmut Pehlivan yağlı güreşleri nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. Baş Pehlivanlık güreşi öncesinde yarı finalde Fatih Atlı gösterdiği performansla Kırkpınar’ın en büyük baş pehlivan adayı olduğunu gösterdi. Bu yıl ilk kez de Kızılcıklı Mahmut Pehlivan’ın Eskişehir de yaşayan torunları güreşleri izlemeye geldi.

turkwebdizayn

Yeni Sayfa 1

Tarihi Kırkpınar’ın en büyük provasında Türkiye’nin en ünlü pehlivanları Ergene’de buluştu. Ergene Belediyesi tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Kızılcıklı Mahmut Pehlivan yağlı güreşleri nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. Baş Pehlivanlık güreşi öncesinde yarı finalde Fatih Atlı gösterdiği performansla Kırkpınar’ın en büyük baş pehlivan adayı olduğunu gösterdi. Bu yıl ilk kez de Kızılcıklı Mahmut Pehlivan’ın Eskişehir de yaşayan torunları güreşleri izlemeye geldi.

 

Kırkpınar’ın Provası Ergene’de Yapıldı. Ergene Belediyesi tarafından bu sene 6’ıncısı düzenlenen Kızılcıklı Mahmut Pehlivan yağlı güreşleri büyük heyecana sahne oldu.  Kırkpınar’da güreşmiş, başpehlivanlık kazanmış güreşçiler Velimeşe mahallesinde ki er meydanında birbirleriyle kıyasıya mücadele etti. Finale Kalan Recep Kara ve Fatih Atlı güreş boyunca kalabalık izleyicilerden centilmence tutumları ve performansları için büyük alkış aldılar.

 

Ergene Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Kızılcıklı Mahmut Pehlivan yağlı güreşlerinin bu sene 6’ıncısı düzenlendi. Saat 10.00’da Velimeşe Mahallesi ek hizmet binası önünden başlayan kortej yürüyüşü güreşlerin yapılacağı alanda son buldu. Kızılcıklı Mahmut Pehlivan 6. Yağlı Pehlivan Güreşlerine Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri Ağası Kani Tezcan, Makedonya Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov, Ergene Belediyesi Başkan Yardımcıları, Ergene Belediyesi Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Gaziler, STK’lar ve Oda Başkanları, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan festival, ünlü sanatçı Arif Şentürk’ün konseri ile devam etti. Festival açılışında konuşma yapan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel; ‘’Öncelikle yeniden beni Ergene Belediye Başkanlığı görevine getiren siz değerli Ergeneli hemşerilerime teşekkür ediyorum, bizleri bu göreve sizler layık gördünüz bizlerde ilk dönemimizde olduğu gibi ikinci dönemimizde daha çok çalışıp sizlere en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Ata sporumuzun yeni nesiller tarafından bilinip yaşatılması için 5 senedir Velimeşe’de düzenlemiş olduğumuz yağlı güreşlerin bu sene 6’cısını düzenliyoruz” dedi.

İlk döneminde Ergene’ye büyük yatırımlar yaptıklarını belirten Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Biliyorsunuz ilk 5 yılımıza çok şey sığdırdık, spor tesisleri, kapalı spor salonları, misafirhaneler, Velimeşe Futbol sahası, kreş, atık getirme merkezi, alt yapılar ve üst yapılar vatandaşımız bu hizmetleri gördü ve yeniden bizi bu göreve layık gördü. Tabi bu hizmetleri yaparken Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi de yanımızda oldu, ben bize vermiş olduğu desteklerinden dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Ergeneye hizmetlerimiz bu dönemimizde de tüm hızıyla devam edecek, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ergene’de düzenlediğimiz bu tür organizasyonlardaki amacımız, medeniyet ve kültürümüzün, maddi – manevi temellerine sahip çıkarak, gelecek nesillere aktarmaktır. Çünkü bu gibi değerleri yaşatmak bizim vazifemizdir. İnşallah bundan sonra da bu tür organizasyonların içinde belediyemiz olarak yer alacağız. Güreşlerimizin halkımıza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

Ergene Belediye Başkanının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmalarını yaptı. Başkan Albayrak, “Bu sene 6.cısı düzenlenen Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Yağlı Güreşleri organizasyonunda sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. Yeni kurulan bir ilçe olmasına rağmen Başkanımız Rasim Yüksel ile gelişen ve büyüyen Ergenemiz çok modern bir ilçe oldu. Ergenenin kurucu Belediye Başkanı Rasim Yüksel’in bu hizmetlerini sonuna kadar destekliyorum” dedi.

Rasim Yüksel’den Ergene’ye Kreş Müjdesi!

Ergeneye kreş müjdesini veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak ilk dönemimizde 11 ilçeye 11 okul kazandırdık şimdi de Tekirdağ’da 11 ilçemize 11 kreş yapacağız ve bu kreşlerimizin ilkini Ergene’ye yapacağız” dedi. Başkan Albayrak son olarak Ata sporumuz olan bu güreşlerin şanına yakışır bir şekilde, centilmence yapılacağı düşüncesiyle Ergene halkımıza hayırlı olsun dikeklerinde bulunuyorum diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Festivalde konuşma yapan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, festivalin geçmiş dönemlerde yapıldığından söz ederek şöyle devam etti; ‘’ Velimeşe pehlivan güreşleri Ergenemize hayırlı olsun. Bu bizim uzun yıllardır süren bir ata sporumuzdur. Bu kültürü yaşatıyoruz, bunu gelecek nesillere yaşatmak ve taşımak bizler için çok kıymetlidir. Çünkü gelenek, görenekler yaşatıldıkça ve aktarıldıkça değerleniyor. Bu organizasyonu yapan başkanıma ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Farklı yaş grupları ve ağırlıklarından oluşan pehlivanların her biri kendi alanındaki rakibi ile güreşti. İlk müsabakaların bitmesinin ardından, çeyrek final ve yarı finallere geçildi. Uzun soluklu ve heyecanlı devam eden yarışlarda finale Recep Kara ve Fatih Atlı kaldı. Final müsabakasında rakibi yenen Fatih Atlı oldu.

Ağalık Kupası 59 Bin TL’ye Satıldı

Güreş ağası kupası Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak tarafından 59 Bin TL’ye açık arttırmaya sunulurken Kızılcıklı Mahmut Pehlivan Güreşleri ağası Kani Tezcan yeniden güreş ağalığına aday oldu ve 59 Bin TL’ye ağalık kupasını satın aldı. Festivalde misafirlere çeşitli ikramlar da yapılırken, festival sonunda kazananlarla birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

Bu haber 96 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

ERGENE BELEDİYESİ ZABITASINDAN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ

ERGENE BELEDİYESİ ZABITASINDAN ÖRNEK BİR DAVRANIŞ Ergene Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı olan ekipler Velimeşe Mahallesinde kurulan semt pazarında cüzdanını kayb...

DÜRÜST ESNAFLARA BAŞKAN CÜNEYT YÜKSELDEN ÖDÜL

DÜRÜST ESNAFLARA BAŞKAN CÜNEYT YÜKSELDEN ÖDÜL Süleynampaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, yaptıkları hareketle büyük taktir toplayan Esnafları ödüllendirdi. Sü...

ERENLER ORMAN ÜRÜNLERİNDEN ÇORLU’YA 5 MİLYONLUK YATIRIM

ERENLER ORMAN ÜRÜNLERİNDEN ÇORLU’YA  5 MİLYONLUK YATIRIM Sami Barlas ve Tayfun Akman’ın sahibi oldukları Erenler Orman Ürünleri Silivri’deki işletmesinin ardından Çorlu’da ...

ERGENE VELİMEŞESPOR YİNE TARİH YAZDI

ERGENE VELİMEŞESPOR YİNE TARİH YAZDI TFF 2.Lig Kırmızı grupta mücadele eden ve Tekirdağ ilinin tek profesyonel takımı olan Ergene Velimeşespor yine tari...

ERGENE BELEDİYESİ ÖNEMLİ YARIŞMAYA KATILACAK

ERGENE BELEDİYESİ ÖNEMLİ YARIŞMAYA KATILACAK Ergene Belediyesi Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 15-16 Ocak tarihlerin...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
HEM DİLENCİLİK YAP HEM DE İSRAF ET AYRANI YOK İÇMEYE……!
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 282. - 283.  Sayı
Trakya Gündem 282. - 283. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 281. Sayı
Trakya Gündem 280. Sayı
Trakya Gündem 280. Sayı
Trakya Gündem 279. Sayı
Trakya Gündem 279. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2