Tarih : 10/22/2019   |   Saat  : 7:15:50 AM  

AYGUN BASTIRDI ÇİFTÇİ BAYRAMI ERKEN YAPTI

AYGUN BASTIRDI ÇİFTÇİ BAYRAMI ERKEN YAPTI

Tarih 07 Haziran 2019, 08:51 Editör Abdurrahim YILDIRIM

CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan Aygun, Ramazan Bayramı öncesinde TBMM de ki yoğun girişimleri ve çabaları sonucunda, Çiftçilere yapılması gereken ödemeleri yoğun girişimleri sonucunda bakanlığın harekete geçerek bayram öncesinde çiftçilere ödeme yapıldığını duyurdu. Ramazan Bayramı’na 4 gün kala Bakanlığın çiftçiye yapmadığı ödemeler konusunda uyarıda bulunmak üzere bu basın toplantısını düzenlemiş bulunmaktayım.

turkwebdizayn

CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan Aygun, Ramazan Bayramı öncesinde TBMM de ki yoğun girişimleri ve çabaları sonucunda, Çiftçilere yapılması gereken ödemeleri yoğun girişimleri sonucunda bakanlığın harekete geçerek bayram öncesinde çiftçilere ödeme yapıldığını duyurdu.  Ramazan Bayramı’na 4 gün kala Bakanlığın çiftçiye yapmadığı ödemeler konusunda uyarıda bulunmak üzere bu basın toplantısını düzenlemiş bulunmaktayım.


CHP Tekirdağ Milletvekili, Dr. İlhami Özcan Aygun, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kuru soğan, buğday, arpa, domates, domates konservesi, patates, baklagiller, pirinç ve Ayçiçek’te sıfır gümrüklü ithal kararları, çiftçiyi zora sokmuştur. Geçinemez hale gelen çiftçi; üretimden çekildikçe, mutfaktaki yangın da büyümektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde çiftçilerimize her zaman olduğu gibi müjde vermişti. Güya Tarımsal desteklerin tamamı ödenecekti. Nisan geçti, Mayıs bitti, Ramazan Bayramı’na gireceğiz, ÇİFTÇİ UMA UMA DÖNDÜ SARI MUMA!

 

Çiftçimiz bayrama beş parasız giriyor. Çiftçimizi çocuğuna, torununa bayram harçlığı veremeyecek mi? Ne hazindir. Bayramda alışveriş yapmak isteyen çiftçimiz misafir ağırlayamayacak mı? Alışveriş yapacak mı? Lütfen çiftçimizi mağdur etmeyin ve hak ettiği ödemeleri en azından Bayram öncesinde verin!

 

Ayçiçek, pamuk, soya, yer fıstığı, aspir, kanola üreticisinin gözü kulağı Tarım Bakanlığı’nda. Ama Tarım Bakanlığı, yaza girerken kış uykusuna girmiş gibi görünüyor. Bu yıl art arda gümrüksüz ayçiçeği ithalat kararı, çiftçimizi perişan etti. Şu ana kadar 300 bin ton sıfır gümrüklü Ayçiçek ithalatı için karar çıkmıştı. Hasat döneminde de yabancı çiftçiyi destekleme politikanızı devam ettirecek misiniz?

 

BAKIN AYÇİÇEK GÜNEŞE DÖNER, TARIM BAKANLIĞI DA YÜZÜNÜ ÇİFTÇİMİZE DÖNMELİDİR!

 

Ayçiçek ve diğer ürünlerde çiftçiye karşı vurdumduymazlık devam edecek mi? Dünyanın pamuk üretiminde sayılı ülkelerinden olan Türkiye’de bu konuda yapılan yanlışlarla üreticimiz küstürülüyor. Geçtiğimiz yıl 600-650 kilogram bandından üretim desteği verilmiş iken bu yıl pamuğun 500 kilogram üzerinden destek kapsamına alınması insafsızlık değil midir?

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buğday taban fiyatına yüzde 29 oranında yapıldığını söylemişti. Oysa hiç de açıklandığı gibi tablo yok. Geçtiğimiz yıl taban fiyat uygulamasında kaliteye göre değişik oranlarda çiftçiye prim ödemesi yapılmıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yayınladığı ürün alım genelgesi ile bu ödeme kaldırılmış!

 

2019 ekmeklik buğday alım baremi yayımlandı.  Buna göre kaliteli buğday üreten çiftçimize artık prim ödemesi yapılmayacak, böyle bir uygulama olmayacak! Ekmek için kaliteli buğdaya ihtiyaç var. Bu uygulama ile Rusya’dan buğday ithal etmeye devam edileceği sinyali veriliyor. Yani yabancı çiftçiye destek verilmeye devam edilecek. 2019 Ocak ayında yayımlanması gereken destekleme primlerinin ne olacağı, 6 ay geçmesine karşın hala Bakanlık tarafından açıklanmadı. Bakanlık, üretimin ana unsuru olan çiftçiyi mi unuttu? Çiftçi, önünü görmezse üretemez1 Hangi ürüne ne kadar destek verileceğinizi Ocak ayından bu yana niye açıklamadınız? Çiftçinin gözü kulağının sizde olduğunu bilmiyor musunuz? Çiftçinin önünü görebilmesi için desteğin en az 3 yıllık açıklanması lazım. Üreticimiz sıkıntılı, Tarım Bakanlığı’nı holdingleştirmek istediler. Holding mantığı ile tarım politikaları yapılamaz. Üretimi düzeltmek için çiftçimizin mazot, ilaç, gübre ve tohum parasının desteklenmesi lazım. Tarımsal desteklerin zamanında ödenmesi lazım. Başka bir yol yok” dedi.

 

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 235 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

ÇORLU BÜYÜKŞEHİR’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTİYOR

ÇORLU BÜYÜKŞEHİR’İN BÜYÜKLÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTİYOR Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ilk kez il genelindeki gazetelerin köşe yazarları ile bir araya...

BÜYÜKŞEHİR DEN ÇOCUKLARA YEREL DEMOKRASİ EĞİTİMİ

BÜYÜKŞEHİR DEN ÇOCUKLARA YEREL DEMOKRASİ EĞİTİMİ Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, “Çocuklar Yerel Demokrasiye Nasıl Yön Veriyor?” sloganı ile Avrupa Yerel Demokrasi ...

BEŞİKTAŞ’TA AHMET NUR ÇEBİ’YE DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

BEŞİKTAŞ’TA AHMET NUR ÇEBİ’YE DESTEK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR Beşiktaş’ta kongre yaklaşırken, tüm Türkiye’de olduğu gibi Trakya bölgesinde de Ahmet Nur Çebi sesleri her geçen gü...

ÇORLU ALPEREN OCAKLARINDAN TAM DESTEK

ÇORLU ALPEREN OCAKLARINDAN TAM DESTEK Milli ve manevi konulardan tutun da, Sosyal sorumluluk projelerine kadar her konuda örnek çalışmalar yapan Çorlu Al...

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİ’NDEN ÖRNEK DAVRANIŞ Marmaraereğlisi Belediye Başkanlığı, sosyal hizmetler kapsamında yardımlarına devam ediyor. Marmaraereğlisi Belediy...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
YUH ARTIK BU KADARINA DA PES YANİ
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 276. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı
Trakya Gündem 275. Sayı
Trakya Gündem 274. Sayı
Trakya Gündem 274. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2