//

Tarih : 8/25/2019   |   Saat  : 11:49:55 PM  

CHP VEKİLİ AYGUN; TARIMDAKİ TÜKENİŞ SÜRÜYOR

CHP VEKİLİ AYGUN; TARIMDAKİ TÜKENİŞ SÜRÜYOR

Tarih 13 Mayıs 2019, 08:59 Editör Abdrurrahim YIL

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sudan’daki arazi için soru önergesi verdi. Aygun, Semerat holding projesinin rafa kaldırılıp kaldırılmadığını da sordu. Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi.

turkwebdizayn

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sudan’daki arazi için soru önergesi verdi. Aygun, Semerat holding projesinin rafa kaldırılıp kaldırılmadığını da sordu. Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ Vekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Sudan’dan 99 yıllığına kiralanan 780 bin 500 hektarlık arazi ile “gıdada arz güvenliğinin” sağlanacağı yönündeki açıklamasını anımsatarak,  “Sudan’da gerçekleşen darbe ile bu anlaşma belirsiz bir nitelik kazanmıştır. Yabancı topraklara bel bağlayarak milli tarımın geliştirilemeyeceği, Sudan örneği ile netlik kazanmıştır. Zira toprak kiraladığınız ülkede gerçekleşebilecek bir darbe ile tüm anlaşmalarınız geçersiz hale gelebilecektir. Milli tarım; milli topraklarda, milli çiftçiye tam destek vererek gerçekleşebilir” dedi.

Aygun, kurulmak istenen Semerat Holding ve Sera A.Ş. ile ilgili de projeleri de kapsayan bir soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı’na sunulan ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istenen önergede, şu sorular yöneltildi:

1)  Türkiye ve Sudan arasında bölgede yer alan 780 bin 500 hektarlık arazinin 99 yıllığına kiralanmasına ilişkin bir anlaşma imzalanmıştır. Nisan 2018’de yapılan bu anlaşmanın ardından önce 12 bin 500 dönüm üzerinde pilot çiftlik kurulması için çalışmalar yapılmıştır. Yatırımcılara açılan bu arazinin akıbeti nedir? Darbeyi yapan yönetim ile anlaşmanın geleceği konusunda görüştünüz mü? Bu konudaki Türk yatırımlarının güvenliği için ne gibi temaslarınız olmuştur?

2)  Tarım sektörünü holdingleştirmeye götürecek Tarımda Milli Birlik Projesi, çiftçiyi uluslararası şirketlerin de yer aldığı küresel sermayenin karşısında çok daha zayıf düşürecektir. Üretemez hale gelen çiftçi, yüzde 50’si özel sektöre ait Semerat Holding adlı kurmak istediğiniz yapının içinde ezilecektir. Bu projeyi rafa kaldıracak mısınız?

3)  Tarımda kooperatifleşmeyi esas alan yepyeni bir proje hazırlamayı düşünür müsünüz?

4)  Çiftçimizin ucuz tohum, gübre, ilaç, yem ihtiyacını karşılayacak üretim tesisleri kurmayı düşünür müsünüz? İthalata değil, üretime dönük yepyeni bir strateji geliştirecek misiniz?

5)  Çiftçinin mazot masrafını yarı oranda sübvanse edecek yasal düzenlemeler yapar mısınız?

6)  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı pakette yer alan seracılıkla ilgili hedeflere nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz?

Türkiye’de şu anda 752 bin dekar sera alanı bulunmaktadır. Bunun sadece yüzde 2’lik alanında modern seracılık yapılmaktadır. 2019 yılında 20 bin dekar teknolojik sera kurulacağını açıklayan Bakan Albayrak, 8 aylık bir takvim vermiştir. Ülkemizde şu anda sadece 13 bin dekar modern sera üretim sahası vardır. 8 ayda 20 bin dekar sera kurmayı gerçekçi buluyor musunuz? Bu sera kurulduktan sonra küçük çiftçiler için ne yapacaksınız?

7)  Sera A.Ş.’nin yeni bir tarımsal KİT olarak kurulması planlanmaktadır. Bugüne kadarki tüm tarımsal KİT’leri ehil ve liyakatli kadrolar yerine torpilli kadrolarla dolduran AK Parti iktidarı, tarımı içinden çıkılamaz hale getirmiştir. TİGEM’e atanan üst düzey yöneticiler sosyolog, açık öğretim mezunu, ilahiyatçı, mimar isimlerden oluşunca, bugün üretim yapamaz hale düşmüştür Sera. A.Ş.’nin de zarara giren yeni bir KİT olmasını nasıl önleyeceksiniz?

8)  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini açıklamıştır. Bu da ülke gerçeklerinden kopuk bir iddiadır. 2017 yılında 100 bin 58 ton olan koyun eti üretimi 2018 yılında 100 bin 831 tona çıkmış, sadece binde 7 oranında artış sağlanabilmiştir. Bu bakımdan 4 yıl içerisinde küçükbaş hayvan sayısında yüzde 212 artış öngörüsü gerçekçi değildir.

Üstelik Türkiye’de kişi başı et tüketiminin yüzde 34’ü büyükbaş hayvan etidir. Sadece et tüketiminin yüzde 4’ü küçükbaş hayvan etidir. Yani büyükbaş et tüketimi küçükbaş et tüketiminden 8.5 kat fazladır.  Halkı nasıl küçükbaş et tüketimine yönlendireceksiniz? Bu konuda projeksiyonunuz var mı?

9) Küçükbaş hayvancılığı meraya dayanır. Meracılığı bitiren Büyükşehir Yasası ile köy anlayışını ortadan kaldıran iktidar, küçükbaş hayvancılığını nasıl ayağa kaldıracak?

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

 

Bu haber 163 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

TESKİ DEN TÜM VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI

TESKİ DEN TÜM VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz yaptığı açıklama ile tüm vatandaşları uyardı. İçöz açıklamasında; “Su değerli bir m...

GELENEKSEL BOZA FESTİVALİ VE SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR

GELENEKSEL BOZA FESTİVALİ VE SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR Ergene Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilerek her yıl düzenlenen Boza Festivali ve Sünnet Şöleni bu yıld...

ÇORLU EMNİYETİ’NE BELEDİYE DEN ARAÇ DESTEĞİ

ÇORLU EMNİYETİ’NE BELEDİYE DEN ARAÇ DESTEĞİ Çorlu Belediyesi tarafından Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kullanımına tahsis edilen 7 hizmet aracı için devir te...

GÖKMEN – ALEV BAKLAN ÇİFTİNİN EN MUTLU GÜNÜ

GÖKMEN – ALEV BAKLAN ÇİFTİNİN EN MUTLU GÜNÜ Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde 15 yıldır başarılı bir şekilde Bayan Kuaförlüğü yapan Gökmen – Alev Balkan çifti, hayat...

ÇORLU’DAKİ KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

ÇORLU’DAKİ  KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Karatepe Katı Atık Bertaraf Tesisinde nedeni henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıkt...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
MİLLET BAHÇELERİ VE YATIRIMLAR NE OLDU
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 272. Sayı
Trakya Gündem 272. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2