//

Tarih : 8/26/2019   |   Saat  : 12:00:53 AM  

AYGUN; SUDAN’DA 99 YILLIĞINA KİRİLANAN ARAZİ NE OLACAK

AYGUN; SUDAN’DA 99 YILLIĞINA KİRİLANAN ARAZİ NE OLACAK

Tarih 13 Nisan 2019, 06:19 Editör Abdrurrahim YIL

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde “Tarımda Milli Birlik Projesi”nin Türk çiftçisinin derdine derman olmadığını ve gerçeklerden uzak olduğunu kaydetti. Aygun Sudan’dan 99 yıllığına kiralandığını açıkladığı, 780 bin 500 hektarlık araziyi sordu.

turkwebdizayn

CHP Tekirdağ Milletvekili ve Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlhami Özcan Aygun, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde “Tarımda Milli Birlik Projesi”nin Türk çiftçisinin derdine derman olmadığını ve gerçeklerden uzak olduğunu kaydetti. Aygun Sudan’dan 99 yıllığına kiralandığını açıkladığı, 780 bin 500 hektarlık araziyi sordu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Sudan’dan 99 yıllığına kiralanan 780 bin 500 hektarlık arazi ile “gıdada arz güvenliği” sağlanacağı yönündeki açıklamasına işaret eden Aygun, “Sudan’da darbe oldu. Bu anlaşmanın akıbeti ne olacak? AKP, darbeyi yapan ordu ile görüşüp bu anlaşmayı sorabilecek mi? Yabancı topraklara bel bağlayarak milli tarım yapılamaz. Bakın darbe olur, anlaşmanız çöp olur! Milli tarım milli topraklarda, milli çiftçiye tam destek vererek gerçekleşir” uyarısını yaptı.

TARIM VE EĞİTİM YAP-BOZ TAHTASI OLDU

Aygun, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi  Programı’nın en önemli ayağını oluşturan “Tarımda Milli Birlik Projesi’ni madde madde inceledi. AKP’nin tek başına iktidar olduğu 17 yıl boyunca stratejik ve planlı bir tarımsal kalkınma politikası yürütemediğini vurgulayan Aygun, şu tespitleri yaptı: “AKP’li bakanlar, birbirine sahip çıkmayınca, çiftçi ortada kaldı! Her bakan, bir öncekinin projesini rafa kaldırdı. Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in getirdiği “Milli Tarım Projesi”, sonraki bakan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından rafa kaldırıldı. Şimdi bu proje birkaç makyajla yeniden ısıtılıyor. Eğitim gibi tarımı da yap-boz tahtasına çevirdiler. Strateji, vizyon, planlama ve liyakatten uzak bir anlayışla tarımsal kalkınma olamaz!”

 

YARIM MİLYON ÇİFTÇİ TARIMDAN ÇEKİLDİ

 

Aygun, 2002 yılında 2 milyon 588 bin olan çiftçi sayısının yanlış politikalar nedeniyle 2 milyon 132 bin kişiye düştüğüne işaret etti. Yarım milyon çiftçinin topraklarından geçinemediği için üretimden çekildiğini kaydeden Aygun, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle para kazanamaz hale gelen üreticinin topraklarını terk ederek “tüketiciye dönüştüğünü” vurguladı.

 

BDDK verilerine göre çiftçi borcunun 2002 yılında 530 milyon lira iken 2018 yılı sonunda 101 milyar liraya fırladığına işaret eden Aygun “Yani 16 yılda çiftçi borcu 190.5 kat artmıştır. Çiftçi kan ağlamakta, geçinemez haldedir” diye konuştu. Yeni programda çiftçinin girdi maliyetlerini sübvanse etmeye yönelik tek bir cümle geçmediğinin altını çizen CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, şu tespitleri yaptı: “Özellikle 2018 yılında dövizdeki zıplama nedeniyle mazot, gübre, yem, ilaç ve tohum fiyatlarında fahiş artış meydana gelmiştir. Gübrenin kilogram fiyatı 2017’ye göre yüzde 112-130 artmıştır. Tarımsal sulama ile aydınlatma tarifelerine yüzde 70’i aşan zam yapılmıştır. Bakanlığın gübre fiyatlarında yaptığı yüzde 15 indirim ise devede kulak kaldığı için çiftçinin üretimden kopuşu engellenememiştir.

Mazot fiyatları geçen yıla göre yüzde 25-30 artmıştır.  Devletin mazot desteği ise yağlı tohumların ekiminde yüzde 11,76 düzeyinde kalmıştır. Bu şartlarda çiftçi üretim yapabilir mi? Üzülerek gördüm ki yeni pakette çiftçinin girdi maliyetlerinin sübvanse edilmesine yönelik tek bir cümle yok!”

 

İTHALATLA MİLLİ TARIM OLMAZ

 

Aygun, tarımdaki çöküşün Türkiye için çok dramatik olduğunu, sadece 2019’un ilk iki ayında 113.5 milyon dolar canlı hayvan, 409 milyon dolar hububat ithal edildiğini açıkladı. Dolardaki artış nedeniyle ithalatın Türkiye bütçesine maliyetinin arttığının altını çizen Aygun, “İthalatla milli tarım da milli birlik de olmaz” dedi.

 

TARIMDA ÜRETİCİLER TÜKETİCİ OLMAYA BAŞLADI

 

Aygun, yanlış politikalar sonucu, Arazi Bölünebilirlik Yasası ile üreticide miras problemleri yaşandığını kaydetti. Yaşlı mevsimsel üreticinin artık tüketici haline geldiğine işaret eden Aygun, “Yani ülkemizin her alanında olduğu gibi tarımda da tam bir tüketim dönemine geçtik. Üretenler adım adım tüketici haline dönüşüyor. Her şeyi tüketerek var olamazsınız” eleştirisini yaptı. Aygun, bakanın açıkladığı paketin gerçekçi olmadığını madde madde sıraladı:

 

YENİ BİR KİT OLAN SERA A.Ş KURULACAK

 

“Bakan Albayrak, gıda enflasyonuna karşı dengeleyici olması için Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş. kurulacağını açıkladı. Projeye göre Sera A.Ş bünyesinde 2019 yılında ilk etapta 2 bin hektar teknolojik sera inşa edilirken, orta vadede 5 bin hektar üretim alanına ulaşılarak, uzun vadede örtü altı sebze üretimi yüze 25’i karşılanacakmış.

 

Bakın, Türkiye’de şu anda toplam 750 bin dekar sera alanının yüzde 2’si olan 13-15 bin dekar alanda modern sera yapılıyor. İktidar Sera A.Ş. üzerinden 20 bin dekar sera kuracağını açıkladı. Bunun kurulum maliyet 1 milyar Euro olarak hesaplanıyor. Bu kadar büyük bir sera alanının 8 ayda bitirilmesi mümkün değil. Üstelik Sera A.Ş. yeni bir tarımsal KİT olarak kurulacak. Bugüne kadarki tüm tarımsal KİT’leri ehil ve liyakatli kadrolar yerine torpilli kadrolarla dolduran AKP, tarımı içinden çıkılamaz hale getirmiştir. TİGEM’e atanan üst düzey yöneticiler, sosyolog, açık öğretim mezunu, ilahiyatçı, mimar olursa tarımsal kalkınmayı sağlamak mümkün olabilir mi?

TÜRKİYE DANA ETİ YİYOR

CHP Tekirdağ Milletvekili Aygun açıklamasına şu sözlerle devam etti; “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini açıkladı. Bu da ülke gerçeklerinden kopuk bir iddiadır. 2017 yılında 100 bin 58 ton olan koyun eti üretimi 2018 yılında 100 bin 831 tona çıkmış, sadece binde 7 oranında artış sağlanabilmiştir. Bu bakımdan 4 yıl içerisinde küçükbaş hayvan sayısında yüzde 212 artış öngörüsü gerçekçi değildir. Üstelik   Türkiye’de kişi başı et tüketiminin yüzde 34’ü büyükbaş etidir. Sadece et tüketiminin yüzde 4’ü küçükbaş hayvan etidir. Yani büyükbaş et tüketimi küçükbaş et tüketiminden 8.5 kat fazladır.  Önce halkı nasıl küçükbaş et tüketimine yönlendireceğiz, bunun projeksiyonunu yapmak gerekir. Üstelik küçükbaş hayvancılığı meraya dayanır. Meracılığı bitiren, Büyükşehir Yasası ile köy anlayışını ortadan kaldıran iktidar, küçükbaş hayvancılığını ayağa kaldırabilir mi?

ARACIYI ORTADAN KALDIRABİLECEK MİSİNİZ?

Aygun açıklamasının son bölümünde; “Bakan Albayrak, tohumdan sofraya hakkaniyetli bir değer zinciri oluşturulacağını, kooperatif yapısının merkezde olduğu güçlü kurumsal alt yapı oluşturulacağını söyledi. Ancak şu ana kadar AKP, kooperatifleri desteklememiştir. Peki üretici ve kooperatiflerin hal içerisindeki payını artırmak yerine üretici ve kooperatiflerin tüketiciye doğrudan satış yapması sağlanamaz mı? Aracıyı devre dışı bırakmayı düşündünüz mü?” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım

 

Bu haber 234 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

TESKİ DEN TÜM VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI

TESKİ DEN TÜM VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz yaptığı açıklama ile tüm vatandaşları uyardı. İçöz açıklamasında; “Su değerli bir m...

GELENEKSEL BOZA FESTİVALİ VE SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR

GELENEKSEL BOZA FESTİVALİ VE SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR Ergene Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilerek her yıl düzenlenen Boza Festivali ve Sünnet Şöleni bu yıld...

ÇORLU EMNİYETİ’NE BELEDİYE DEN ARAÇ DESTEĞİ

ÇORLU EMNİYETİ’NE BELEDİYE DEN ARAÇ DESTEĞİ Çorlu Belediyesi tarafından Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kullanımına tahsis edilen 7 hizmet aracı için devir te...

GÖKMEN – ALEV BAKLAN ÇİFTİNİN EN MUTLU GÜNÜ

GÖKMEN – ALEV BAKLAN ÇİFTİNİN EN MUTLU GÜNÜ Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde 15 yıldır başarılı bir şekilde Bayan Kuaförlüğü yapan Gökmen – Alev Balkan çifti, hayat...

ÇORLU’DAKİ KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

ÇORLU’DAKİ  KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Karatepe Katı Atık Bertaraf Tesisinde nedeni henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıkt...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
MİLLET BAHÇELERİ VE YATIRIMLAR NE OLDU
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 272. Sayı
Trakya Gündem 272. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2