//

Tarih : 6/17/2019   |   Saat  : 11:56:32 PM  

CHP li VEKİL AYGUN’Ü İSYAN ETTİREN KARAR

CHP li VEKİL AYGUN’Ü İSYAN ETTİREN KARAR

Tarih 05 Mart 2019, 19:18 Editör Abdurrahim YILDIRIM

Geçen yıl 8 Temmuz da Çorlu’da meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Tren kazası ile ilgili olarak Savcılık tarafından verilen karara CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun resmen isyan etti. Aygun yaptığı yazılı basın açıklaması ile konuya tepki göstererek; TCDD nin ihmallerini aklayamazlar. Adalet er yada geç yerini bulacak. Konunun sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

turkwebdizayn

 

Geçen yıl 8 Temmuz da Çorlu’da meydana gelen ve 25 kişinin hayatını  kaybettiği Tren kazası ile ilgili olarak Savcılık tarafından verilen karara CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun resmen isyan etti. Aygun yaptığı yazılı basın açıklaması ile konuya tepki göstererek; TCDD nin ihmallerini aklayamazlar. Adalet er yada geç yerini bulacak. Konunun sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

 

Tekirdağ Çorlu Sarılar Mevkii’nde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen, 25 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, yüzlerce vatandaşımızın yaralandığı tren faciasına ilişkin mahkeme sürecinde TCDD Üst Yönetimi’nin tüm ihmal ve sorumsuzluklarının örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz. Pazartesi-Salı günü iddianamenin açıklanmasını bekliyoruz.

 

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, kazadan 8 ay sonra siyasilerin ve TCDD Yönetimi’nin kusursuz bulunması, vicdanları karartmış, bu elim kazada yaşamını yitiren ailelerin acılarını arttırmıştır. 370 kişi adına “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma gerekçesiyle” başlatılan soruşturmada; onlarca yolcunun TCDD’den şikayetçi olmasına karşın şikayetlerinin kabul edilmediği görülmektedir.

 

Şikayetler niye kabul edilmedi?

 

Kaza nedeniyle mağdur olan yolcuların pek çoğunun kendilerinin istemesine karşın ifadeleri alınmamış, sonra da şikâyet hakkını kullanmadığı ya da dilekçeleri olmadığı gerekçeleriyle şikâyet hakları olmadığı öne sürülmüştür. Tren kazası mağdurlarının şikayet hakkının yok sayılması kabul edilemez.

 

Makinistlerin ifadelerinde, kendilerine aşırı yağışa ilişkin herhangi bir bildirim yapılmadığını söylemesi dikkat çekicidir. Bu ifade bile TCDD’nin sorumluluğunu ortaya koymaktadır.

Başsavcılığın, kazanın meydana geldiği gün içinde birden fazla trenin geçiş yaptığını ve bu konuda hiçbir olumsuz görüş belirtilmediğini savunması ise bilimsellikten uzak bir anlayıştır.

Menfez ve ray arasındaki toprak boşalması kendi kendine gerçekleşmediğine göre aşırı yağışa bağlı olarak önlem almamaktan ve bu konuda kontrol yapacak yol bekçilerini görevlendirmemekten TCDD Yönetimi, birinci derecede sorumludur.

 

TCDD’nin suçu yoksa İsa Apaydın niye görevden alındı?

 

Esasında bir süre önce TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın görevden alınması, son dönemde yaşanan kazalarla doğrudan ilgilidir. Yanlış yönetilen ve bilimsel ilkeleri göz ardı edilen bir kurumda kazalar kaçınılmazdır. Bu çerçevede gelecek hafta açıklanacak iddianameyi yakından takip edip, konunun takipçisi olacağız.

 

TCDD’de art arda meydana gelen kazalar; siyasetçiler, TCDD Yönetimi ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratlarının ihmalini gizleyememektedir. Nitekim yönetimi aklamak için seçilen Bilirkişi Heyeti, hataları sıralamış, ama yönetimi aklamıştır. Bilirkişi Heyeti’nin tüm eksiklikleri sıralarken, TCDD Yönetimini aklayıp, sorunun mevzuattan kaynaklandığını öne sürmesi ama gerçekleşen kazanın tüm faturasını yol-bakım onarım ekibine kesmesi adil ve hakkaniyetli değildir.

 

TCDD’de meteorolojik verileri alıp işleyecek tek bir uzmanın olmaması, Osmanlı’dan kalma menfezin dolgusunun günün koşullarına göre 135 yıldır yenilenmemesi, tüm ihalelerde bu güçlendirmenin es geçilmesi Bilirkişi Raporu ile kayıtlara geçmiştir. O halde siyasetçiler, bürokratlar ve TCDD Üst Yönetimi’nde yer alan kişilerin suçsuz olması mümkün değildir! Başsavcılık, bu gerçekleri dikkate almak zorundadır. Hukukun katledilmesine, adaletin zehirlenmesine ve vicdanların karartılmasına izin vermeyeceğiz” dedi

 

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 311 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

KUMBAĞ İLKOKULUNA BÜYÜKŞEHİR DEN ANLAMLI YARDIM

KUMBAĞ İLKOKULUNA BÜYÜKŞEHİR DEN ANLAMLI YARDIM Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Atatürk’ün Hatırasını Yaşatmaya ve Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor. Türkiye’de g...

ÇOCUK AKADEMİSİ İLK MEZUNLARINI VERDİ

ÇOCUK AKADEMİSİ İLK MEZUNLARINI VERDİ Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hizmete sokulan Altınova Mahallesi Süleymanpaşa Çocuk Akademisi ilk mez...

HAYAT BOYU ÖĞRENME İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAKLAR

HAYAT BOYU ÖĞRENME  İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞACAKLAR Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Süleymanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Hayat Boyu Öğrenme” işbirli...

BATI KARADENİZ ODALARI’NDAN ÇORLU TSO’YA ZİYARET

BATI KARADENİZ ODALARI’NDAN ÇORLU TSO’YA ZİYARET TSO ve Kdz Ereğli TSO Başkan ve Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ve Genel Sekreterlerinden oluşan Batı Karadeniz...

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİ ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR

MARMARAEREĞLİSİ BELEDİYESİ ÇALIŞMALARA DEVAM EDİYOR Marmaraereğlisi Belediyesi Çalışmalarına Hız Kesmeden Devam Ediyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Temizlik İşleri M...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
DERİN AKP VE BELEDİYELERDEKİ KİRLİ İŞLER
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 269. Sayı
Trakya Gündem 269. Sayı
Trakya Gündem 268. Sayı
Trakya Gündem 268. Sayı
Trakya Gündem 267. Sayı
Trakya Gündem 267. Sayı
Trakya Gündem 266. Sayı
Trakya Gündem 266. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2