//

Tarih : 8/25/2019   |   Saat  : 11:06:48 PM  

CHP li VEKİL AYGUN’Ü İSYAN ETTİREN KARAR

CHP li VEKİL AYGUN’Ü İSYAN ETTİREN KARAR

Tarih 05 Mart 2019, 19:18 Editör Abdurrahim YILDIRIM

Geçen yıl 8 Temmuz da Çorlu’da meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği Tren kazası ile ilgili olarak Savcılık tarafından verilen karara CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun resmen isyan etti. Aygun yaptığı yazılı basın açıklaması ile konuya tepki göstererek; TCDD nin ihmallerini aklayamazlar. Adalet er yada geç yerini bulacak. Konunun sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

turkwebdizayn

 

Geçen yıl 8 Temmuz da Çorlu’da meydana gelen ve 25 kişinin hayatını  kaybettiği Tren kazası ile ilgili olarak Savcılık tarafından verilen karara CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun resmen isyan etti. Aygun yaptığı yazılı basın açıklaması ile konuya tepki göstererek; TCDD nin ihmallerini aklayamazlar. Adalet er yada geç yerini bulacak. Konunun sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

 

Tekirdağ Çorlu Sarılar Mevkii’nde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen, 25 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, yüzlerce vatandaşımızın yaralandığı tren faciasına ilişkin mahkeme sürecinde TCDD Üst Yönetimi’nin tüm ihmal ve sorumsuzluklarının örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz. Pazartesi-Salı günü iddianamenin açıklanmasını bekliyoruz.

 

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, kazadan 8 ay sonra siyasilerin ve TCDD Yönetimi’nin kusursuz bulunması, vicdanları karartmış, bu elim kazada yaşamını yitiren ailelerin acılarını arttırmıştır. 370 kişi adına “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma gerekçesiyle” başlatılan soruşturmada; onlarca yolcunun TCDD’den şikayetçi olmasına karşın şikayetlerinin kabul edilmediği görülmektedir.

 

Şikayetler niye kabul edilmedi?

 

Kaza nedeniyle mağdur olan yolcuların pek çoğunun kendilerinin istemesine karşın ifadeleri alınmamış, sonra da şikâyet hakkını kullanmadığı ya da dilekçeleri olmadığı gerekçeleriyle şikâyet hakları olmadığı öne sürülmüştür. Tren kazası mağdurlarının şikayet hakkının yok sayılması kabul edilemez.

 

Makinistlerin ifadelerinde, kendilerine aşırı yağışa ilişkin herhangi bir bildirim yapılmadığını söylemesi dikkat çekicidir. Bu ifade bile TCDD’nin sorumluluğunu ortaya koymaktadır.

Başsavcılığın, kazanın meydana geldiği gün içinde birden fazla trenin geçiş yaptığını ve bu konuda hiçbir olumsuz görüş belirtilmediğini savunması ise bilimsellikten uzak bir anlayıştır.

Menfez ve ray arasındaki toprak boşalması kendi kendine gerçekleşmediğine göre aşırı yağışa bağlı olarak önlem almamaktan ve bu konuda kontrol yapacak yol bekçilerini görevlendirmemekten TCDD Yönetimi, birinci derecede sorumludur.

 

TCDD’nin suçu yoksa İsa Apaydın niye görevden alındı?

 

Esasında bir süre önce TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın görevden alınması, son dönemde yaşanan kazalarla doğrudan ilgilidir. Yanlış yönetilen ve bilimsel ilkeleri göz ardı edilen bir kurumda kazalar kaçınılmazdır. Bu çerçevede gelecek hafta açıklanacak iddianameyi yakından takip edip, konunun takipçisi olacağız.

 

TCDD’de art arda meydana gelen kazalar; siyasetçiler, TCDD Yönetimi ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratlarının ihmalini gizleyememektedir. Nitekim yönetimi aklamak için seçilen Bilirkişi Heyeti, hataları sıralamış, ama yönetimi aklamıştır. Bilirkişi Heyeti’nin tüm eksiklikleri sıralarken, TCDD Yönetimini aklayıp, sorunun mevzuattan kaynaklandığını öne sürmesi ama gerçekleşen kazanın tüm faturasını yol-bakım onarım ekibine kesmesi adil ve hakkaniyetli değildir.

 

TCDD’de meteorolojik verileri alıp işleyecek tek bir uzmanın olmaması, Osmanlı’dan kalma menfezin dolgusunun günün koşullarına göre 135 yıldır yenilenmemesi, tüm ihalelerde bu güçlendirmenin es geçilmesi Bilirkişi Raporu ile kayıtlara geçmiştir. O halde siyasetçiler, bürokratlar ve TCDD Üst Yönetimi’nde yer alan kişilerin suçsuz olması mümkün değildir! Başsavcılık, bu gerçekleri dikkate almak zorundadır. Hukukun katledilmesine, adaletin zehirlenmesine ve vicdanların karartılmasına izin vermeyeceğiz” dedi

 

Haber: Abdurrahim Yıldırım

Bu haber 330 defa okunmuştur.

turkwebdizayn
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
turkwebdizayn

Güncel

TESKİ DEN TÜM VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI

TESKİ DEN TÜM VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARI TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz yaptığı açıklama ile tüm vatandaşları uyardı. İçöz açıklamasında; “Su değerli bir m...

GELENEKSEL BOZA FESTİVALİ VE SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR

GELENEKSEL BOZA FESTİVALİ VE SÜNNET ŞÖLENİ BAŞLIYOR Ergene Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilerek her yıl düzenlenen Boza Festivali ve Sünnet Şöleni bu yıld...

ÇORLU EMNİYETİ’NE BELEDİYE DEN ARAÇ DESTEĞİ

ÇORLU EMNİYETİ’NE BELEDİYE DEN ARAÇ DESTEĞİ Çorlu Belediyesi tarafından Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün kullanımına tahsis edilen 7 hizmet aracı için devir te...

GÖKMEN – ALEV BAKLAN ÇİFTİNİN EN MUTLU GÜNÜ

GÖKMEN – ALEV BAKLAN ÇİFTİNİN EN MUTLU GÜNÜ Tekirdağ’ın Çorlu İlçesinde 15 yıldır başarılı bir şekilde Bayan Kuaförlüğü yapan Gökmen – Alev Balkan çifti, hayat...

ÇORLU’DAKİ KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

ÇORLU’DAKİ  KATI ATIK BERTARAF TESİSİ’NDEKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Karatepe Katı Atık Bertaraf Tesisinde nedeni henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıkt...

Köşe Yazarları

Abdurrahim YILDIRIM Abdurrahim YILDIRIM
MİLLET BAHÇELERİ VE YATIRIMLAR NE OLDU
 

Facebookta Biz

Foto Galeri

              

Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 273. Sayı
Trakya Gündem 272. Sayı
Trakya Gündem 272. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 271. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı
Trakya Gündem 270. Sayı

Haber Ara


Gelişmiş Arama

Video Galeri

              

Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 5 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 4
Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 3 Rasim Yüksel'in Kirli İşleri 2